Genetik absans epilepsili sıçanlarda aralıklı açlığın nörogenez üzerine etkilerinin cinsiyet farklılığı açısından incelenmesi
Investigation of the effects of intermittent fasting on neurogenesis in rats with genetic absence epilepsy in terms of gender difference
  1. Tez No: 931854
  2. Yazar: DAMLA KAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM TUĞÇE ÇİLİNGİR KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Nöroloji, Histology and Embryology, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç Bu çalışma, aralıklı açlık (AA) ve nörogenez arasındaki patofizyolojik mekanizmaları, cinsiyet farklılığı açısından değerlendirerek araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 28 dişi ve 28 erkek sıçan dörder gruba ayrılmıştır: Wistar Kontrol (WK), Wistar + aralıklı açlık (WAA), GAERS + kontrol (GK), GAERS + aralıklı açlık (GAA). Sıçanlara pasif sakınma ve açık alan testleri uygulanmış, beyin ve kolon dokuları histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Nörogenezi incelemek için beyin dokusunda DCX ve KB proteinleri immünohistokimya (İHK) ve western blot (WB) yöntemleri ile, doku bütünlüğünü göstermek için kolon dokusunda okludin proteini İHK yöntemiyle incelenmiştir. Her iki dokuda da oksidatif stres belirteçleri, ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Bulgular: GAERS sıçanların EEG analizinde, AA grubu sıçanların ortalama nöbet süresi, kontrol grubuna göre azalma eğilimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the pathophysiological mechanisms linking epilepsy, intermittent fasting (AA), and neurogenesis with a focus on gender differences. Materials and Methods: In this study, a total of 28 female and 28 male rats were divided into four groups: Wistar Control (WK), Wistar + Intermittent Fasting (WAA), GAERS + Control (GK), and GAERS + Intermittent Fasting (GAA). The rats underwent passive avoidance and open field tests, and their brain and colon tissues were histopathologically evaluated. To examine neurogenesis, DCX and KB proteins in brain tissue were analyzed using immunohistochemistry (IHC) and western blot (WB) methods. To assess tissue integrity, occludin protein in colon tissue was examined using the IHC method. Oxidative stress markers were measured using the ELISA method. Results: In EEG analysis, the AA group showed a decreasing trend in seizure duration compared to the control.