Somali'de siyasi kurumların çatışma çözümlerine etkisi
The effect of political institutions on conflict resolutions in Somalia
- Tez No: 931893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SAYİM VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, etnik grup çatışmalarının sayısı artmasıyla birlikte (Wimmer ve ark. 2004), bu tür kabile çatışmalarının diğer iç savaş türlerinden çözülmesi daha zordur (Fearon, 2004: 286). Afrika devletlerinin çoğu, Ruanda, Somali, Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi ülkeler sert kabile çatışmalarından muzdaripti. Ayrıca, 1998-2004 yılları arasında Kongo iç Savaşı'nda öldürülen insan sayısının 3,9 milyon olduğu tahmin edilmektedir (Coghlan ve ark. 2006: 49). Bu sayı Afrika'daki diğer mevcut iç savaşlarda da son derece yüksektir, bu kabile çatışmaları masum sivilleri de etkilemiştir, bazı silahlı gruplar sivillere zarar vermiştir (Hicks ve ark. 2011). Çatışma sonrası ülkeler için, önde gelen siyaset bilimcilerinin çoğu, siyasi kurum inşasının istikrar ve demokratik değerlerin sağlanması için bir araç olduğunu kabul etmişlerdir. Uluslararası toplumun geçmişte otoriter ülkelerde demokratik istikrarı sağlama çabaları, siyasi kurumların çatışma sonrası Devletlerde çatışmanın önlenmesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu tartışmasını yeniden canlandırdı. Robert A. Dahl, Donald Horowitz, Arend Lijphart, Juan J. Linz, Dieter Nohlen, Giovanni Sartori ve Alfred Stepan, gibi seçkin bilim adamlarına göre, siyasi kurumların çatışma sonrası ortamda demokratik istikrarının üzerinde bir etkisi olduğu da bir gerçektir. Buna ek olarak, bu bilim adamları, çatışma sonrası bölünmüş toplumlarda çatışma çözümünü teşvik etmek için hangi kurumların en iyi olduğu konusunda farklı reçeteler önermişlerdir (Belmont ve diğerleri, 2002). Bu çalışmanın genel amacı, siyasi kurumların Somali'deki çatışma çözümlerine etkisini incelemektir.Bu çalışma, özellikle anayasal tasarımın, federalleşme sürecinin, seçimlerin ve uluslararası barış inşasının 2004 ve 2021 arasındaki dönemde Somali'de etkili çatışma çözümünü nasıl desteklediğini açıklayacaktır. Araştırma metodolojisi, yazarın bulgularını nasıl topladığını, analiz ettiğini, yorumladığını ve sunduğunu ifade eder. Bu çalışmada araştırmacı, kilit muhbirlerin anketi ile birleştirerek niteliksel bir yaklaşım benimsemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since Second World War II, the number of conflicts that were fought in the name of ethnic group gradually raised (Wimmer and et al. 2004: 2). In addition, such a tribal conflicts are more difficult to resolve than other types of civil wars (Fearon, 2004: 286). Most African states have suffered from harsh tribal conflicts, for instance, Rwanda, Somalia, Democratic Republic of Congo and etc. The number of people killed in the Congo civil war between 1998 and 2004 was estimated to 3.9 million (Coghlan et al. 2006: 49). In other current civil wars in Africa is also extreme high, those tribal conflicts have had affected for innocent civilians, for illustration, some armed groups damaged civilians (Hicks, et al. 2011). Throughout post-conflict countries, most prominent political scientists have recognized that political institution-building is a tool of ensuring stability and democratic values. The efforts of the international community to make sure democratic stability in the past tyrant countries have regenerated the discussion about that political institutions have a great influence on conflict prevention in the post-conflict states. Moreover, eminent scholars such as Robert A. Dahl, Donald Horowitz, Arend Lijphart, Juan J. Linz, Dieter Nohlen, Giovanni Sartori, and Alfred Stepan have considered that political institutions have an effect on democratic stability in post-conflict atmosphere. In addition, these scholars have suggested different prescriptions for which institutions are best promote for conflict resolution in post-conflict divided societies (Belmont and et al, 2002). The general purpose of this study is to examine the effect of Political Institutions on Conflict Resolutions in Somalia. In particular, this study will elucidate how constitutional design, federalisation process, elections and International peace building support affect on conflict resolution in Somalia in the period between 2004 and 2021. Research methodology refers to how the author collected, analyzed, interpreted and presented his/her findings. In this research, the researcher intends to adopt a qualitative approach that will be combined with a survey of key informants.