Erken dönem uyumsuz şemaların duygusal yeme tutumuna etkisinde algılanan ebeveyn tutumunun rolü
The role of perceived parental attitude in the effect of early maladaptive schemas on emotional eating
- Tez No: 932010
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada 18-65 yaş aralığındaki yetişkin bireylerin erken dönem uyumsuz şemalarının duygusal yeme tutumuna olan etkisinde algıladıkları ebeveyn tutumunun etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, 18-65 yaş aralığındaki yetişkin bireylerin erken dönem uyumsuz şemalarının duygusal yeme tutumuna etkisinde algılanan ebeveyn tutumlarının rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş aralığında 221'i kadın ve 54'ü erkek olmak üzere 276 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri internet aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışmada veriler Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği-Kısa Form (Yetişkin EKRÖ/K), Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3 (YŞÖ-KF3) ve Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği (TDYÖ) ile toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 26 paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; erken dönem uyumsuz şemalar ile duygusal yeme tutumu arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Algılanan ebeveyn tutumları ile erken dönem uyumsuz şemalar arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Algılanan ebeveyn tutumları ile duygusal yeme tutumu arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Algılanan ebeveyn tutumlarının, erken dönem uyumsuz şemalar ile duygusal yeme tutumu arasındaki ilişkiyi anlamlı bir şekilde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is thought that the perceived parental attitude of adult individuals between the ages of 18-65 has an impact on the effect of early maladaptive schemas on emotional eating attitudes. The main purpose of this study is to examine the role of perceived parental attitudes in the effect of early maladaptive schemas on emotional eating attitudes of adult individuals between the ages of 18-65. The sample of the research consists of 276 adult individuals, 221 of women and 54 of men, between the ages of 18-65. The data of the research was obtained via the internet. Study data were collected with Adult Parental Acceptance-Rejection Scale-Short Form (Adult PARQ/S), Young Schema Scale-Short Form 3 (YSQ-SF3) and Turkish Emotional Eating Scale. The data obtained was analyzed with IBM SPSS 26 program. According to the findings of the research; A statistically significant relationship was found between early maladaptive schemas and emotional eating attitudes. A statistically significant relationship was observed between perceived parental attitudes and early maladaptive schemas. A statistically significant relationship was found between perceived parental attitudes and emotional eating attitudes. It has been observed that perceived parental attitudes significantly affect the relationship between early maladaptive schemas and emotional eating attitudes.