65 yaş üstü acil genel cerrahi vakalarında 30 günlük mortaliteyi öngörmede CCI, EmSFI ve fTRST skorlama sistemlerininkarşılaştırılması
Comparison of CCI, EmSFI ve fTRST scoring systems in predicting of 30-day mortality in emergency general surgery cases for over 65 years of age
- Tez No: 932103
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ELER ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Kırılganlık değerlendirme araçları ve komorbidite indeksleri, özellikle acil cerrahi uygulanan yaşlı hastaların sonuçlarını öngörmede önemli bir rol oynamaktadır. Acil Cerrahi Kırılganlık İndeksi (EmSFI), Charlson Komorbidite İndeksi (CCI) ve Triyaj Risk Tarama Aracı (fTRST)'nın Flaman versiyonu, hastaların perioperatif risk profillerini anlamamıza yardımcı olan değerli araçlar olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma, bu skorlama sistemlerinin acil cerrahi uygulanan 65 yaş üstü hastalarda mortaliteyi öngörme doğruluğunu ve klinik faydasını araştırmayı amaçlamaktadır. Materyal ve Yöntem: Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde acil genel cerrahi müdahalesi uygulanan 65 yaş ve üzeri 100 hasta çalışmaya alındı. EmSFI, fTRST ve CCI skorlama sistemlerinin mortalite öngörücülüğü Receiver Operating Characteristic eğrileri çizilerek incelendi ve her test için eğrinin altında kalan alan (AUC) hesaplandı. Skorlama yöntemlerinin her biri için mortalite açısından optimal eşik değerler hesaplandı ve bu kesim noktalarına göre düşük ve yüksek puana sahip hastalar arasında mortalite oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %19unda mortalite gelişmişti. Mortalite gelişen hastalarda, mortalite gelişmeyenlere göre EmSFI (p=0,01), fTRST (p=0,02) ve CCI (p=0,002) skorları istatistiksel olarak daha yüksekti. CCI, en iyi AUC değerine sahip öngörücü sistem olarak belirlendi ve bu değer kabul edilebilir düzeydeydi (AUC=0,723). EmSFI ve fTRST'nin ise mortaliteyi öngörme yetenekleri vasattı (sırasıyla, AUC=0,681 ve AUC=0,662).
Özet (Çeviri)
Objective: Frailty assessment tools and comorbidity indices play a crucial role, particularly in predicting outcomes for elderly patients undergoing emergency surgery. The Emergency Surgery Frailty Index (EmSFI), Charlson Comorbidity Index (CCI), and the Flemish version of the Triage Risk Screening Tool (fTRST) are considered valuable tools that help understand patients perioperative risk profiles. This study aims to investigate the accuracy and clinical utility of these scoring systems in predicting mortality in individuals aged 65 and older undergoing emergency surgery. Materials and Methods: One hundred patients aged 65 and older who underwent emergency general surgical interventions at Kartal Dr. Lutfi Kirdar City Hospital were included in this prospective observational study. The mortality predictability of EmSFI, fTRST, and CCI scoring systems was examined by plotting receiver operating characteristic curves, and the area under the curve (AUC) was calculated for each test. Optimal threshold values for mortality were determined for each scoring method, and mortality rates were compared between patients with low and high scores based on these cutoff points. Results: Mortality occurred in 19% of the patients. In patients with mortality, EmSFI (p=0.01), fTRST (p=0.02), and CCI (p=0.002) were statistically higher. CCI was identified as the best predictive system with an acceptable AUC value (AUC=0.723). EmSFI and fTRST demonstrated mediocre predictability for mortality (AUC=0.681 and AUC=0.662, respectively).