Antidiyabetik ilaç etken madde adsorpsiyonunda kullanılabilecek nano-metal oksitlerin sentezi
Synthesis of potential usable nano-meatl oxides in antidiabetic drug active substabce adsorption
- Tez No: 932137
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL İNCİ, DOÇ. DR. NİLAY BAYLAN GÜLSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Diyabet, insülin hormonlarının yokluğu ya da eksik çalışması durumunda ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. Dünya genelinde yaklaşık 387 milyon insanın diyabet hastası olduğu bilinmekle beraber bu hastalığın tedavisinde kullanılan en etkin ve önemli ilaç etken maddelerinin başında metformin gelmektedir. Metformin, suda iyi çözünmesi, diyabet tedavisinde olumlu sonuçlar vermesi sebebiyle tedavide kullanılan en yaygın ilaç etken maddelerdendir. Ancak, insan vücudunda %52'si çözünmeden idrar ile dışarı atıldığından sudaki en yaygın farmasötik kirleticilerin de başında gelmektedir. Bu kirleticilerin suya karışması ekosistemi, toplum ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tez çalışmasının konu başlıklarından olan nano metal oksitler de günümüzde hızlı gelişmekte ve farklı kullanım alanları ile ilgi ve merak uyandırmaktadır. Geniş gözenekli yapıları, çok küçük boyutlarda olmaları, fiziksel ve kimyasal özellikleri çalışma, araştırma ve inceleme için artan bir ilgi ile karşılanmaktadır. Bu tez çalışmasında, 2A grubundan kalsiyum oksit (CaO), 3A grubundan alüminyum oksit (Al2O3), 4A grubundan kalay oksit (SnO2) nano-metal oksitleri sentezlenmiştir. Sulu çözeltilerinden antidiyabetik ilaç etken madde metformini uzaklaştırmak için ayırma işlemleri içinde en kolay, düşük maliyetli, yüksek verim almamızı sağlayacak olan adsorpsiyon yöntemi kullanılmıştır. Tez çalışmasında, sentezlenmiş olan nano-metal oksitler ile metformin adsorpsiyonu ilaç sektöründeki etkin ve güvenilir sonuçlar sağlaması ile bilinen yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) kullanılarak incelenmiştir. Adsorpsiyona etki eden parametrelerden sıcaklık, başlangıç konsantrasyonu, pH ve adsorban miktarı incelenmiştir. Yapılan çalışmanın bulguları ile adsorpsiyon izotermi, adsorpsiyon kinetiği ve adsorpsiyon termodinamiği uygunlukları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a metabolic disease that occurs in the absence or incomplete functioning of insulin hormones. Although it is known that approximately 387 million people worldwide have diabetes, metformin is one of the most effective and important active ingredients used in the treatment of this disease. Metformin is one of the most common active ingredients used in the treatment because it dissolves well in water and gives positive results in the treatment of diabetes. However, it is also one of the most common pharmaceutical pollutants in water since 52% of it is excreted in the human body with urine without dissolving. The mixing of these pollutants into water adversely affects the ecosystem, community and environmental health. Nano-metal oxides, which are the topics of this thesis study, are developing rapidly and arouse interest and curiosity with their different usage areas. Their large porous structures, very small size, physical and chemical properties are attracting increasing interest for study, research and investigation. In this thesis study, calcium oxide (CaO) from group 2A, aluminum oxide (Al2O3) from group 3A, tin oxide (SnO2) from group 4A nano metal oxides were synthesized. In order to remove antidiabetic drug active substance metformin from aqueous solutions, adsorption method, which is the easiest, low cost and high efficiency separation process, was used. In the thesis study, adsorption of metformin with synthesized nano-metal oxides was investigated using high performance liquid chromatography (HPLC), which is known for providing effective and reliable results in the pharmaceutical industry. Temperature, initial concentration, pH, and amount of adsorbent were investigated as parameters affecting adsorption. Adsorption isotherm, adsorption kinetics and adsorption thermodynamic were evaluated with the findings of the study.