Does economic dependence undermine the eu foreign policy coherence? evidence from selected EU member states' energy dependence on russia and their stancestowards the EU sanction policy during 2014-2015
Ekonomik bağımlılığın AB'nin ortak dış politikasına etkisi: seçili üye ülkelerin 2014-2015 döneminde rusya'ya enerji bağımlılıkları ile AB'nin yaptırım politikasına karşı tutumlarının incelenmesi
- Tez No: 932219
- Danışmanlar: PROF. DR. JAMES A. CAPORASO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: LUISS Guido Carli University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, üç Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke üzerinde yapılan bir vaka çalışmasıyla şu soruya yanıt aramaktadır: Ekonomik bağımlılık AB üye ülkeleri arasındaki dış politika uyumunu zayıflatır mı? Kırım'ın Rusya tarafından ilhakından bu yana, AB içinde Rusya'ya nasıl karşılık verileceği konusunda büyük bir görüş ayrılığı yaşanmaktadır. Bu çerçevede tartışma, AB'nin dış güvenlik politikasında uzun süredir devam eden uyum sorununa odaklanmıştır. Birçok yorumcu ekonomik bağımlılığın AB'yi, batılı olmayan güçlerin böl ve yönet taktiklerine karşı savunmasız bıraktığını öne sürmektedir. Bağımlılık teorisinden yola çıkan bu çalışma, enerji bağımlılığının seçili üye ülkelerin, AB'nin Rusya'ya karşı yaptırım politikasına uyumu üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığını göstermeye çalışmaktadır. Araştırmamız, enerji bağımlılığının büyüklüğü ile üye ülkelerin AB'nin ortak dış politikasına uyumu arasında güçlü bir korelasyon olmadığını göstermektedir. Sonuç olarak, enerji bağımlılığın, en iyi ihtimalle, seçilmiş AB üyeleri ile Rusya arasındaki karmaşık ilişkiye etki eden fakat belirleyici olmayan bir faktör olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With a case study on three European Union (EU) member states, this study attempts to answer the following question: Does economic dependence undermine EU foreign policy coherence? Since the annexation of Crimea, there has been a huge diversity of views within the EU on how to respond to Russia. Against this backdrop, the discussion has centered on the long-lasting problem of coherence in the EU's foreign and security policy. Many commentators suggest that economic dependency leaves the EU vulnerable to divide and rule tactics of non-western powers. Departing from the dependency theory, this study attempts to demonstrate whether energy dependence has a meaningful effect on selected Member States' stance toward the EU's sanctions policy against Russia. Our research suggests that there is no clear-cut correlation between the magnitude of energy dependence and compliance with the EU common position. Energy dependence can, at best, be a contributing factor rather than a decisive one, to the otherwise complex relationship between selected EU members and Russia.