Üniversite öğrencilerinde sirkadiyen ritim, dinlenme metabolizma hızı ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between circadian rhythm, resting metabolic rate and nutritional status in university students
- Tez No: 932224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİRE İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, 19-25 yaş aralığında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mağusa bölgesinde yaşayan üniversite öğrencisi kadınların sirkadiyen ritim zamanlamasının, dinlenme metabolizma hızı (RMR) ve beslenme durumuna olası etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ocak-Ağustos 2022 tarihleri arasında 92 kişi ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılan bireylere yüz yüze görüşme yöntemi uygulanarak anket formu ve antropometrik ölçümleri ile verileri toplanmıştır. Uygulanan ankette, bireylerin genel bilgileri, fiziksel aktivite durumları, antropometrik ölçümleri, üç günlük besin tüketim kaydı ile beslenme durumu sorgulanmıştır. Sirkadiyen zamanlamasını belirlemek için Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (MEQ) ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında ilk olarak 384 öğrencinin sosyo-demografik bilgileri, fiziksel aktivite durumları ve MEQ uygulanarak çalışma kriterlerine uygun katılımcıların sabah tipi (n=46) ve akşam tipi (n=46) ayrımları yapılarak iki eşit gruba ayrılmıştır. Araştırma kapsamına alınan 92 öğrencilerin antropometrik ölçümleri, üç günlük besin tüketim kaydı ve RMR ölçümleri ile veriler toplanmıştır. Öğrencilerin BKİ değerlerinin 𝑥=20,75±1,98 kg/m2, vücut yağ yüzdesinin x=22,5±5,96, yağsız vücut yüzdesinin 𝑥=73,73±5,57, vücut su yüzdelerinin x=55,84±4,39 ve bel çevrelerinin x=69,57±6,08 cm olduğu belirlenmiştir. Akşamcıl/akşamcıla yakın öğrencilerin BKİ, vücut yağ yüzdesi, vücut su yüzdesi ve bel çevresi değerleri sabahçıl/sabahçıla yakın öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek, yağsız vücut yüzdesi değerleri ise düşük bulunmuştur. Öğrencilerin RMR değerleri 𝑥=1560,76±183,65 bulunmuştur. RMR ile kronotip arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the possible effects of circadian rhythm timing on resting metabolic rate (RMR) and nutritional status of university students living in the Famagusta region of the Turkish Republic of Northern Cyprus, aged 19-25. The study was carried out with 92 people between January and August 2022. By applying face-to-face interview method to the individuals participating in the research, data were collected with a questionnaire form and anthropometric measurements. In the applied questionnaire, the general information of the individuals, their physical activity status, anthropometric measurements, three-day food consumption record and nutritional status were questioned. The Morning- Evening Questionnaire (MEQ) scale was used to determine circadian timing. Within the scope of the research, first of all, 384 students' socio-demographic information, physical activity status and MEQ were applied and the participants who met the study criteria were divided into two equal groups by dividing morning type (n=46) and evening type (n=46). Data were collected by anthropometric measurements, three-day food consumption record and RMR measurements of 92 students included in the study. Students' BMI values 𝑥=20,75±1,98 kg/m2, body fat percentage x=22,5±5,96, lean body percentage 𝑥=73.73±5.57, body water percentage x=55.84±4.39 and waist circumference 𝑥=69.57±6.08 cm. The BMI, body fat percentage, body water percentage and waist circumference values of the students close to evening/nighttime were found to be significantly higher than those of the students close to morning/morning, while their lean body percentage values were found to be lower. The students' RMR values were found 𝑥=1560.76±183.65. No statistically significant relationship was found between RMR and chronotype (p>0.05).