Erken sanayisizleşmeyi belirleyen faktörlerin analizi: Gelişmekte olan ülkeler üzerine bir uygulama
Analysis of factors determining premature de-industrialization: An application on developing countries
- Tez No: 932234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Sanayileşme sektörel gelişim modeli kapsamımda önemli bir paya sahiptir. Sanayi sektöründeki artış ekonomik büyüme hızına ivme kazandırmaktadır. Ekonomik gelişme süreci ile birlikte toplumda sektörel bazda değişiklikler meydana gelmektedir. Uluslar sanayileşirken sektörlerin bir sektörden diğer bir sektöre kaymasını Colin Clark kaçınılmaz olarak ifade eder. Ekonomik gelişme ile birlikte tarımda istihdam edilenler, sanayi sektörüne nazaran; sanayi sektöründe istihdam edilenlerde hizmet sektörüne nazaran azalma eğilimine girmektedir. Literatürde yapılan çalışmalar doğrultusunda bu durum daha çok az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Bu ise Sanayisizleşme olarak adlandırılır. Üretim katma değeri ve sektörlerin GSYH içindeki paylarına ait veriler bu çalışmada değerlendirilmektedir. Çalışmada 1990-2022 tarihlerini içeren yıllık veriler kullanılmaktadır. Ülke gruplarına bakıldığında 4 farklı grup görülmektedir. Latin Amerika, Asya, Sahta Altı Afrika ve Avrupa ülkelerini içeren gruplar ise azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden oluşmaktadır. Panel Kantil Regresyon yöntemi kullanılarak yapılan analiz sonuçlarına göre ülkelerin erken sanayisizleşme sürecine girdiği görülmektedir. Bu doğrultuda tez çalışmasının asıl amacı bu savı sorgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Industrialization has an important share in the scope of the sectoral development model. The increase in the industrial sector accelerates the economic growth rate. With the process of economic development, sectoral changes occur in society. Colin Clark states that it is inevitable that sectors will shift from one sector to another as nations industrialize. With economic development, those employed in agriculture, compared to the industrial sector; Those employed in the industrial sector tend to decrease compared to the service sector. In line with the studies in the literature, this situation is seen mostly in underdeveloped and developing countries. This is called Deindustrialization. Data on production added value and the shares of sectors in GDP are evaluated in this study. Annual data covering the dates 1990-2022 are used in the study. When we look at the country groups, we have seen 4 different groups. Groups including Latin America, Asia, Sub-Saharan Africa and European countries consist of underdeveloped and developing countries. According to the results of the analysis using the Panel Quantile Regression method, it is seen that the countries have entered a process of early deindustrialization. In this regard, the main purpose of the thesis is to question this claim.