Millî Eğitim Bakanlığında norm kadro uygulamasındaki niteliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of the qualifications in the implementation of norm cadre in the Ministry of National Education
- Tez No: 932339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YALANIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kamu personel yönetiminin günümüzdeki önemli sorunlarının başında kurumların mevcut personelinden etkin ve verimli bir şekilde yararlanılabilmesi gelmektedir. Bu nedenle özellikle ülkemizde en fazla memur sayısı ile öne çıkan Millî Eğitim Bakanlığında öğretmenlerin ihtiyaç duyulan bölge ve branşta tüm ülkede dengeli bir şekilde atanması Norm Kadro Yönetmeliği'nin doğru uygulanması ile mümkün olmaktadır. Ayrıca verilen eğitim hizmetinin kesintisiz olması ve bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlara adaletli bir şekilde sunulması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda ele alındığında Kamu Personel Hukuku'nun bir unsuru olarak norm kadro kavramı öne çıkmaktadır. Norm kadro“Normlara göre düzenlemiş kadro, normatif kadro”olarak ifade edilmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı, kamu kurumları arasında Norm Kadro Yönetmeliği'ni 1999 yılında çıkartarak uygulamaya başlayan ilk kamu kurumu olmuştur. Bu çalışma ile Millî Eğitim Bakanlığında Norm Kadro Yönetmeliği yayımlanmasından bugüne kadar geçen süre içerisinde Millî eğitimde norm kadro uygulamasının muhtelif yönleri ile norm kadro uygulamasının süreçleri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the major issues in public personnel management today is the effective and efficient utilization of existing personnel within institutions. Therefore, especially in the Ministry of National Education, which stands out in our country with the highest number of civil servants, the balanced assignment of teachers across the country to regions and subjects where they are needed is only possible with the proper implementation of the Norm Staff Regulation. In addition, it is of great importance in terms of ensuring that the education service provided is uninterrupted and that it is provided fairly to the citizens who want to benefit from this service. In this context, the concept of“norm cadre”emerges as an essential element of Public Personnel Law. Norm cadre is defined as“a cadre arranged according to standards, normative staff.”The Ministry of National Education became the first public institution to implement the Norm Staff Regulation in 1999. This study evaluates thebenefits, shortcomings, and processes of the norm cadre application in the Ministry of National Education since the publication of the Norm Staff Regulation.