Mesleki ve teknik eğitim muhasebe bölümlerinde etik eğitiminin önemi ve meslek dersleri öğretmenlerinin etik eğitimine bakış açılarının değerlendirilmesi
Importance of ethics education in vocational and technical education accounting departments and evaluation of vocational course teachers' perspectives on ethics education
- Tez No: 932392
- Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, mesleki ve teknik eğitimde muhasebe bölümlerinde etik eğitiminin önemini ve meslek dersleri öğretmenlerinin etik eğitimi konusundaki bakış açılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz iş dünyasında, muhasebe profesyonellerinin yalnızca teknik bilgi ve becerilere değil, aynı zamanda yüksek etik standartlara da sahip olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda, mesleki ve teknik eğitim kurumlarında verilen etik eğitiminin, öğrencilere mesleklerini icra ederken karşılaşacakları etik ikilemleri çözme konusunda sağlam bir temel kazandırması beklenmektedir. Bu araştırmada Gaziantep de Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde görev yapan on Muhasebe ve Finansman öğretmeniyle yüz yüze görüşülmüştür. Bu görüşmeler görüşme protokol formu üzerinden gerçekleştirilmiştir. Muhasebe öğretmenlerinin görüşleri betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen nitel verilerden yola çıkarak etik eğitimindeki sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Bulgular değerlendirildiğinde muhasebe meslek etiği eğitimi, bireylerin profesyonel yaşamlarında etik değerlere sadık kalmalarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda toplumun genel refahını artıran önemli bir unsurdur. Bu eğitim, sadece vergi bilincinin oluşmasına değil, toplumsal güvenin pekişmesine ve adaletin sağlanmasına da katkı sağlar. Bu nedenle, etik eğitiminin okul müfredatlarına entegre edilmesi, eğitimcilerin sürekli gelişimlerinin desteklenmesi ve meslek etiği dersinin genç yaşlardan itibaren verilmesi şarttır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the importance of ethics education in accounting departments in vocational and technical education and the perspectives of vocational course teachers on ethics education. In today's business world, accounting professionals are required to have not only technical knowledge and skills, but also high ethical standards. In this context, ethics education provided in vocational and technical education institutions is expected to provide students with a solid foundation in resolving ethical dilemmas which they will encounter while practicing their professions. In this research, face-to-face interviews were conducted with ten Accounting and Finance teachers working in Vocational and Technical Anatolian High Schools in Gaziantep. These interviews were held using the interview protocol form. The opinions of accounting teachers were examined using descriptive analysis method. In the light of the qualitative data obtained, the problems in ethics education and the solution suggestions for these problems were presented. When the findings are evaluated, accounting professional ethics training not only ensures that individuals remain loyal to ethical values in their professional lives, but is also an important element that increases the general welfare of society. This training contributes not only to the formation of tax awareness, but also to the strengthening of social trust and the provision of justice. Therefore, it is essential to integrate ethics education into school curricula, support the continuous development of educators, and teach professional ethics from a young age.