Kurmay subayların gözünden Balkan Harbi: Şark Ordusu deneyimi
The Balkan War through the eyes of staff officers: Eastern Army experience
  1. Tez No: 932457
  2. Yazar: TUGAY KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez, Balkan Harbi'nde aktif görev almış kurmay subayların ben anlatılarını karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Son araştırmalar, tarih yazımında ben anlatılarının önemini vurgulamış ve tarihin, bireysel deneyimlerle desteklenerek yazıldığında daha iyi anlaşılabileceğini göstermiştir. Balkan Harbi, Osmanlı toplumunda büyük infial yaratmış, özellikle Şark Ordusu'nun yenilgileri, Bulgarların ancak Çatalca'da durdurulabilmesiyle sonuçlanmış ve Garp Ordusu'yla bağlantısının kesilmesine yol açmıştır. Bu çalışma, kurmay subayların perspektifinden Osmanlı ordusunu, harbe hazırlık süreçlerini ve çatışma dinamiklerini analiz ederek askeri tarih çalışmalarına yeni bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis conducts a comparative analysis of the first-person narratives authored by staff officers who actively served during the Balkan Wars. Recent research has emphasized the importance of ego document in historiography and has shown that history can be better understood when written with the support of individual experiences. The Balkan War caused great indignation in Ottoman society, especially the defeats of the Eastern Army resulted in the Bulgarians being stopped only at Çatalca and their connection with the Western Army being cut off. This study aims to offer a new approach to military history studies by analyzing the Ottoman army, war preparation processes and conflict dynamics from the perspective of staff officers.