Klasik Türk edebiyatındaki şarkıların şekil ve muhteva yönünden tahlili
Analysis of songs in classical Turkish literature in terms of form and content
  1. Tez No: 932468
  2. Yazar: VEFA ANLAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE AĞARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 583
Özet
Bu tez, klasik Türk edebiyatındaki“şarkı”nazım şeklini inceleyerek, konularını, temalarını, muhtevasını, ses-şekil özelliklerini analiz etmektedir. Klasik Türk şiirinin ana karakterine odaklanan çalışma, şarkı nazım şeklinin Türk edebiyatındaki rolünü ortaya koymaktadır. Klasik Türk edebiyatının özgün bir form ve içerik geliştirdiğini belirterek, şarkı nazım şeklinin kültürel ve estetik zenginliğine olan katkısını araştırmıştır. Tez, klasik Türk edebiyatının entelektüel okuyucu kitlesiyle etkileşime girerek, halk edebiyatıyla birleşip toplumsal normları, ahlakî değerleri, dinî inançları yansıtan şiirleri konu edinerek edebiyatın çok katmanlı karakterini vurgulamaktadır. Aynı zamanda, şarkı nazım şeklinin Türk edebiyatına millî bir ifade biçimi olarak katkısını vurgular ve şarkı formunun evrimini kronolojik olarak ele almaktadır. Tezin diğer bir odak noktası, klasik Türk edebiyatının şarkı nazım şeklindeki eserlerinin muhteva açısından analiz etmesidir. Muhteva analizi, şiirlerin tematik unsurlarını, fikirlerini ve duygularını inceleyerek metnin içsel yapısını anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the form of“song”verse in divan literature and analyzes its subjects, themes, content, sound-shape characteristics. Focusing on the main character of Divan poetry, the study reveals the role of the song form in Turkish literature. Stating that Divan literature has developed an original form and content, he has researched the contribution of the song form to the cultural and aesthetic richness. The thesis emphasizes the multi-layered character of literature by interacting with the intellectual readership of classical Turkish literature, combining it with folk literature and acquiring poems that reflect social norms, moral values, religious beliefs. At the same time, it emphasizes the contribution of the song form to Turkish literature as a national form of expression and deals with the evolution of the song form chronologically. Another focus of the thesis is the analysis of the works of divan literature in the form of songs in terms of content. Content analysis aims to understand the inner structure of the text by examining the thematic elements, ideas and feelings of the poems.