Finansal gelişmenin gelir eşitsizliği ve yoksulluk üzerine etkilerinin panel veri analizi
Panel data analysis of the effects of financial development on income inequality and poverty
  1. Tez No: 932541
  2. Yazar: RIDVAN ÖZTURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN BECEREN, DOÇ. DR. MURAT BELKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, finansal gelişmenin gelir eşitsizliği ve yoksulluk üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Çalışmanın temel amacı, farklı finansal gelişme göstergeleri kullanılarak elde edilen sonuçların nasıl değiştiğini incelemektir. Bu kapsamda, 1980-2021 dönemine ait 116 ülkenin dengesiz panel verisi kullanılarak finansal gelişmenin doğrudan ve dolaylı etkileri ortaya konulmaktadır. Analizde panel regresyon yöntemi benimsenmiş olup, tahminlerin güvenilirliğini artırmak amacıyla Driscoll-Kraay standart hataları kullanılmaktadır. Finansal gelişmeyi ölçmek için iki farklı gösterge tercih edilmektedir: IMF finansal gelişme endeksi ve özel kredilerin gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı. Bunun yanı sıra, eğitim, gelir düzeyi, enflasyon, kamu harcamaları, dışa açıklık, nüfus artış hızı ve altyapı gibi kontrol değişkenleri modele dahil edilmiştir. Ayrıca, ekonomik özgürlük, ekonomik küreselleşme ve kurumsal altyapı değişkenleri de modele eklenerek finansal gelişmenin bu değişkenlerle olan etkileşimleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmektedir. Elde edilen bulgular, finansal gelişmenin gelir eşitsizliği ve yoksulluk üzerindeki etkilerinin ülkelerin ekonomik, sosyal ve kurumsal yapılarına göre önemli farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Finansal gelişme, kapsayıcı hale geldiğinde düşük gelir gruplarının ekonomik fırsatlara erişimini artırarak yoksulluğu azaltma potansiyeline sahiptir. Ancak, bazı durumlarda gelir eşitsizliğini de artırıcı etkiler gösterebilmektedir. Bu etkinin yönü ve büyüklüğü, kullanılan göstergelere bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca, finansal gelişme ile eğitim, altyapı, kamu harcamaları ve küreselleşme arasındaki etkileşimler, finansal gelişmenin etkilerini belirleyen kritik unsurlar arasındadır. Çalışma, finansal gelişmenin etkilerinin ülkelerin ekonomik ve kurumsal yapıları ile kullanılan göstergelere bağlı olarak değiştiğini ortaya koyarak, ekonomik politikaların esnek ve duruma özgü olması gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of financial development on income inequality and poverty. The primary aim of the research is to examine how the results vary depending on the different indicators of financial development used. In this context, the direct and indirect effects of financial development are revealed using an unbalanced panel dataset of 116 countries for the period 1980-2021. The analysis employs the panel regression method, and Driscoll-Kraay standard errors are used to enhance the reliability of the estimates. Two different indicators are chosen to measure financial development: the IMF Financial Development Index and the ratio of private credit to GDP. Additionally, control variables such as education, income level, inflation, public expenditures, trade openness, population growth rate, and infrastructure are included in the model. Furthermore, variables such as economic freedom, economic globalization, and institutional infrastructure are incorporated into the model to evaluate the interactions between financial development and these factors in detail. The findings reveal that the effects of financial development on income inequality and poverty vary significantly depending on the economic, social, and institutional structures of countries. Inclusive financial development has the potential to reduce poverty by increasing access to economic opportunities for low-income groups. However, in some cases, it may also have an inequality-increasing effect. The direction and magnitude of this effect depend on the indicators used. Moreover, interactions between financial development and factors such as education, infrastructure, public expenditures, and globalization are critical in determining the effects of financial development. The study highlights that the impacts of financial development depend on the economic and institutional structures of countries and the indicators used, emphasizing the need for economic policies to be flexible and context-specific.