African transformati̇on i̇ndex: Case of the Republi̇c of Congo
Afrika dönüşüm indeksi: Kongo Cumhuriyeti durumu
- Tez No: 408771
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SEYİTHAN AHMET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda Afrika'daki ülkelerin genelinde, ekonomik büyüme oranı hem yüksek hem de istikrar olmuştur. Ortalama olarak ekonomik büyüme oranı %5 veya %6 ve bazı ülkelerde %8 veya %9 bile olmuştur. Fakat büyüme oranı yüksek ve istikrarlı olduğu halde Afrika'daki fakirliğin azaltması için etki yapmamıştır. Afrika'da fakirlik ve sosyal eşitsizlik yüksek seviyededir ve ekonomik büyüme fakirlik ve sosyal eşitsizliğinin azaltması için önemli bir etken olarak görülmektedir. Bütün ülkelerde olduğu gibi, Afrika'daki ülkelerde, özellikle Kongo Cumhuriyeti'nde, ekonominin çeşitlendirmesi için, ithalatta rekabetçilik için, üretimde verimlilik için, ar-ge için ve insan (veya milli) refahı için ekonomik büyüme önemli rol oynar, fakat büyüme oranı dışında başka faktörlerin de dikkate alınması gerekir. Bu çalışmanın amacı Afrika'daki ülkelerde, özellikle Kongo Cumhuriyeti'nde (çalışmanın temeli bu ülke'ye dayanmaktadır), kalkınmanın nasıl sağlanabileceği ve doğal kaynaklara bağımlılıktan nasıl kurtulabileceğinin araştırmasıdır. Bu tezin sonucunda, Kongo Cumhuriyeti'nin ekonomik dönüşümü üzerinde iki önemli faktör saptanmıştır. Bunlar; uzun bir süre içinde ekonomik büyümenin sağlanmaktadır fakat bazı engeller ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların çözülmesi için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Africa has experienced in recent years a high growth and relatively sustained of approximately 5 to 6% on average, reaching even 8 to 9% in some countries. However, despite this constant growth, growth in Africa has not been a poverty reduction factor as powerful as it could have been due to the high levels of poverty and inequality. Therefore, African countries in particular the Republic of Congo need more than growth, they need a growth which will result in economic diversification, export competitiveness, increase in productivity, technology upgrade and finally human well-being. The purpose of this study is to scrutinize how the Republic of Congo, can reach an inclusive development and come out from natural resources reliance as drivers of economic growth. Qualitative method was conducted by the researcher, using mainly secondary data from publications, books and international institutions. The study revealed that the Congo's economic transformation is characterized by two major factors. On one side there is a sustained growth and on the other there are obstacles. Due to these reasons, the author provided recommendations and suggestions.