Özel öğrenme güçlüğü görülen çocukların tipik gelişim gösterenler ile semantik akıcılık, harf akıcılığı ve fonolojik farkındalık becerilerinin karşılaştırılması
Evaluation of semantic fluency, letter fluency and phonological awareness skills of children with specific learning disabilities
  1. Tez No: 932704
  2. Yazar: MELEK AYÇA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel öğrenme güçlüğü olan ilkokul öğrencilerinin fonolojik farkındalık, semantik akıcılık ve harf akıcılığı becerilerini tipik gelişim gösteren akranlarıyla karşılaştırmaktır. Araştırmaya ana dili Türkçe olan ilkokul birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfa devam eden 6-10 yaş arasında tipik gelişim gösteren (TGG) 30 çocuk ile özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) raporlarıyla özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde terapi hizmetlerinden yararlanan 30 öğrenci katıldı. Çalışmada tüm katılımcılara fonolojik farkındalık testi uygulandıktan sonra kahvaltılıklar, tanınmış kişiler, yiyecekler, içecekler ve ev eşyaları kategorilerinde semantik akıcılık, /k/, /l/, /t/, /m/ ve /b/ harfleri ile harf akıcılığı görevleri verildi. Yaş, cinsiyet ve okul öncesi eğitim alma değişkenlerinin sözel akıcılık (semantik akıcılık ve harf akıcılığı) ve fonolojik becerilerine etkilerinin yanı sıra, kendi aralarındaki ilişki de araştırıldı. Verilerin normallik varsayımı Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov testleri ve görsel olarak incelenmiş olup bağımsız değişkenler arası karşılaştırma analizi Mann-Whitney U testi ile yapıldı. Tek grupta oransal karşılaştırmalar Binomial test ile analiz edildi. İstatistiksel analizler SPSS (IBM, ABD) 25 versiyonu ile yapıldı. ÖÖG olan çocukların sözel akıcılık ve fonolojik farkındalık becerileri TGG çocuklara göre anlamlı bir fark bulunarak puanlar daha düşük bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the phonological awareness, semantic fluency, and letter fluency skills of elementary school students with specific learning difficulties with their typically developing peers. Thirty typically developing (TD) children aged 6-10, attending the first, second, third, and fourth grades of elementary school whose native language was Turkish, and 30 students with specific learning difficulties (SLD) who received therapy services at special education and rehabilitation centers with SLD reports participated in the study. After administering a phonological awareness test to all participants, semantic fluency tasks in the categories of breakfasts, famous people, foods, drinks, and household items, and letter fluency tasks with the letters /k/, /l/, /t/, /m/, and /b/ were given. The effects of age, gender, and preschool education variables on verbal fluency (semantic fluency and letter fluency) and phonological skills, as well as the relationship between them, were investigated. The normality assumption of the data was examined visually and with the Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests, and the comparison analysis between independent variables was performed with the Mann-Whitney U test. Proportional comparisons within a single group were analyzed with the Binomial test. Statistical analyses were performed using SPSS (IBM, USA) version 25. The results showed that students with SLD had significantly lower scores in verbal fluency and phonological awareness compared to TD children (p0,05).