Generative artificial intelligence use in assessment of secondary school efl learners' writing
İngilizceyi yabanci dil olarak öğrenen ortaokul seviyesindeki öğrencilerin yazilarini değerlendirmede üretken yapay zeka kullanimi
  1. Tez No: 932879
  2. Yazar: YASEMİN GÖK AÇAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL LİMAN KABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, ChatGPT geri bildiriminin öğretmen geri bildirimiyle karşılaştırıldığında ortaokul düzeyindeki İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmedeki etkinliğini incelemektir. Karma yöntem kullanılan bu araştırmada, altı hafta boyunca bir grup öğrenciye ChatGPT geri bildirimi, diğerine ise öğretmen geri bildirimi verilerek gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler, aldıkları geri bildirimin ardından yazma görevlerini yeniden yazmışlardır. Geri bildirim öncesi ve sonrası puanlar her iki grup için de analiz edilerek geri bildirimin öğrencilerin yazma performansına etkisi ölçülmüştür. Ayrıca, ChatGPT ve öğretmen puanları arasındaki uyumu değerlendirmek için korelasyon analizi yapılmıştır. Son olarak, öğrencilerin geri bildirim tercihlerine ve belirli bir geri bildirimi neden tercih ettiklerine ilişkin görüşlerini anlamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, her iki geri bildirim türünün de öğrencilerin yazma becerilerini 6 haftanın 4'ünde anlamlı bir şekilde geliştirdiğini göstermiştir. ChatGPT ve öğretmen puanları arasında hem geri bildirim öncesi (r=.870) hem de sonrası (r=.858) puanlar için yüksek bir korelasyon bulunmuştur. Ayrıca, 24 öğrenci öğretmen geri bildirimini, 21 öğrenci ise ChatGPT geri bildirimini tercih ederek çok küçük bir fark ortaya koymuştur. Genel olarak, bu sonuçlar ChatGPT-4'ün EFL yazma değerlendirmesinde öğretmenleri destekleyen güvenilir bir araç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the effectiveness of ChatGPT feedback compared to teacher in enhancing the writing proficiency of secondary school EFL students. A mixed-method study was conducted with two groups of students, one receiving ChatGPT feedback and the other receiving teacher feedback for 6 weeks. The students wrote their writing tasks again after getting feedback. Pre-feedback and post-feedback scores were analyzed for both groups to measure the impact of feedback on students' writing performance. Besides this, correlation analysis was conducted to assess the alignment between ChatGPT and teacher scores. Finally, semi-structured interviews were conducted to explore students' preferences and their reasons for favoring a specific feedback type. The findings showed that students improved their writing significantly in 4 weeks out of 6 for both feedback types. The correlation between ChatGPT and teacher scores was very high for both pre-feedback scores (r=.870) and post-feedback scores(r=.858). Additionally, 24 students preferred teacher feedback, while 21 preferred ChatGPT feedback, indicating a very small difference in preferences. Overall, these results suggest that ChatGPT-4 can be a reliable tool to assess EFL students' writing and supporting teachers effectively.