The impact of memory on architectural design: Exploring the relationship between recognition and memory recall
Belleğin mimari üzerindeki etkisi tasarım: İlişkinin keşfedilmesitanıma ile bellek arasında hatırlamak
- Tez No: 933136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mimarlıkta çok önemli bir rol oynadığından ve mimarların konseptlerinin, kararlarının ve tasarımlarının nasıl oluştuğunu veya ilham aldığını anlamalarına yardımcı olduğundan, mimarlar için hafıza mekanizmasının araştırılması ve anlaşılması esastır. Mimarlar genellikle sokaktaki bir evi ya da bir yazıda mutlaka bildiği ancak hatırlayamadığı bazı ortak detayları olan bir bina görselini yakalarlar. Binayı tasarlayan mimar, inşa edildiği yıl, binanın bulunduğu şehir ya da binanın rengi, kullanılan malzemeler gibi mimari detayları çok tanıdık gelse de bazen bulanıklaşıyor. cepheler, pencere veya balkonların şekli vb. Mimarın gördüğü herhangi bir bina ya da görüntü hakkında hatırlayabildiği ya da ilk görüşte hemen tanıyabildiği detaylar ya da hatırlanması ya da tanınması daha fazla zaman alabilecek detaylar. Her mimarın, mimarlıkta kendi dilini oluşturmasına yardımcı olan bu detaylardan oluşan kendi deposu vardır, çoğu zaman bir vizyonu temsil eden bir dildir ancak bu dili neyin etkilediği önemlidir, herhangi bir kavram, fikir, detay veya hafıza dikkate alınabilir. o dilin söz varlığı olarak bu ayrıntılar daha sonra hatırlanarak o anlaşılır dili oluşturur. Hatırlama, geri çağırma, hatırlama ve tanıma eylemleri, mimari dili içine getirebileceği tüm anlam ve kavramlarla zenginleştirmeye ve zenginleştirmeye yardımcı olur, bu eylemler içerebileceği tüm ayrımlarla hafıza başlığı altında toplanabilir. Psikologların belirttiği gibi hafızanın geri getirilmesinin iki sınıflandırması olduğundan (hatırlama ve tanıma), birkaç soru sorulabilir: Hatırlamak nedir? Tanınma nedir? Geri çağırma ve tanıma birbiriyle ilişkili prosedürler midir, değil midir? Mimarlar herhangi bir tasarımın ilk adımlarına başlarken hatırlamaya, tanınmaya veya her ikisine birden mi güveniyorlar? Bu araştırmada, hatırlama ve tanıma eylemleri arasındaki ilişkinin ve bunların mimarlar ve mimarlıktaki tasarım süreci üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla bir dizi mimar üzerinde bir deney yapılmıştır. Hatırlama ve tanıma iki etkinlik olarak ele alınsa da araştırma, aralarındaki ilişkiyi ve bu işlemlerin ayrı bilişsel süreçler mi gerektirdiğini yoksa birbirini tamamlayıp tamamlamadığını mı araştırıyor? Mimarların tasarımlarına başlarken etkileri oluyor mu?
Özet (Çeviri)
The mechanism of memory for architects is fundamental to investigate and understand since it plays a crucial role in architecture and to help architects understand how their concepts, decisions and designs are formed or inspired. Architects usually catch a house on the street or an image of a building in an article that it is definitely known but there are some common details that cannot be remembered about it. Some details that are blurred sometimes, though it looks so familiar, like the architect who designed it, the year it was built at, the city where that building is located or some architectural details about that building itself, like its colour, materials used on the facades, the shape of windows or balconies and so on. Details that are related to what the architects can remember about any building or image that he sees, or details he can recognize immediately from the first sight, or other details that might take more time to be recalled or recognized. Each architect has his own storage of these details that helps him to create his own language in architecture, a language that represents a vision most of the times, but what affect this language is important, any concept, idea, detail or memory can be considered as vocabulary for that language, those details are recalled later to create that comprehended language. Those recall, retrieve, remember and recognize actions help enhance and enrich the architectural language with all the meaning and concepts that might be brought within, these actions can be gathered under the title of memory with all the divisions it might include. Since there are two classifications of memory retrieval as Psychologists mentioned: (recall and recognition), several questions might be asked: What is recall? What is recognition? Are recall and recognition are related procedures or not? Do architects depend on recall, recognition or both of them while starting their early steps of any design? An experiment on a number of architects was managed in this research to provide better understanding of the relation between recall and recognition actions and their effects on architects and design process in architecture. Though recall and recognition considered as two activities, the research investigates the relation between them and whether these procedures require separate cognitive processes or do they complete each other? Do they have any effects on architects while starting their designs?