A critical analysis of the media representation of the mazan rape case: Patriarchal dynamics in French news media
Mazan toplu tecavüz davası'nın medya temsiline dair eleştirel bir analiz: Fransız haber medyasında patriyarkal dinamikler
- Tez No: 933203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, erkeklerin ve kadınların ister fail ister kurban olsun, suç haberi biçimi olarak medya metninde temsil edilme biçimlerini incelemeye odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, patriyarkal dinamiklerin kültürel bir norm olarak medya aracılığıyla nasıl yeniden yapılandırıldığını ve haber medyası anlatılarının toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerin yeniden üretilmesine nasıl katkıda bulunduğunu, haber medyasının rolünü çağdaş feminist teori ve haber medyası analiz yöntemlerini kullanarak, eleştirel bir şekilde incelemektir. Fransa'dan belirli bir tecavüz davası, vaka çalışması olarak seçilmiş ve 3 farklı haber medyası incelenmiştir. Bulgular, cinsiyete dayalı şiddetin yapısal nedenleri ve medyanın kamusal söylemi şekillendirmedeki rolü hakkında daha geniş bir tartışmaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how men an women, whether as perpetrators or victims, are represented in crime news narratives. The study aims to investigate how patriarchal dynamics are being reconstructed and disseminated through the media as a cultural norm. Utilizing modern feminist theory and media analysis methods, this study critically examines the news media role in perpetuating gender inequality. A specific rape case from France has been selected as a case study to analyze how gender-based violence is represented in three different French newspapers. The findings contribute to a broader discussion on the structural causes of gender-based violence and the media's role in shaping public discourse.