Tersiyer merkezde adneksiyel kitle nedeniyle opere olmuş olan premenopozal kadınlarda tümör markerları ile histopatolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of tumor markers and histopathological findings in premenopausal women operated for adnexal masses at a tertiary center
- Tez No: 933354
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ALKIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Tersiyer merkezde adneksiyel kitle nedeniyle opere edilmiş premenopozal kadınlarda tümör markerları (CEA, CA 15-3, CA 19-9, CA 125, AFP ve β-hCG) ile histopatolojik sonuçlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntemler: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Jinekolojik Onkoloji Kliniği'nde 1 Ocak 2020-1 Ocak 2024 tarihleri arasında adneksiyel kitle nedeniyle opere edilmiş premenopozal 495 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların verileri ve patoloji sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Veriler; Hastane Bilgi Sistemi kayıtlarının incelenmesiyle elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 495 premenopozal hastanın verileri analiz edildiğinde, malign histopatolojiye sahip grubun yaş ortalamasının benign gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,027).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the association between tumor markers (CEA, CA 15-3, CA 19-9, CA 125, AFP, and β-hCG) and histopathological outcomes in premenopausal women who underwent surgery for adnexal masses at a tertiary care center. Methods and Materials: A total of 495 premenopausal patients who underwent surgery for adnexal masses between January 1, 2020, and January 1, 2024, at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, and Gynecologic Oncology Clinic were included in the study. The laboratory data and pathology results of the patients were evaluated retrospectively. The data were obtained by reviewing the records of the Hospital Information System. Findings: Upon analyzing the data of 495 premenopausal patients included in the study, it was determined that the mean age of the group with malignant histopathology was significantly higher than that of the benign group (p = 0.027).