Acil servise köpek ısırıkları ile başvuran hastaların retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of dog bite cases in the emergency department
- Tez No: 933355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KEMAL GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma, köpek ısırıklarının epidemiyolojik ve klinik özelliklerini inceleyerek demografik dağılım, yaralanma türleri, köpek türü (sokak/ev), mevsimsel/zamansal paternler ve yönetim yaklaşımlarını değerlendirmeyi; özellikle ev köpeklerinin pediatrik vakalardaki etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: 2018-2024 yılları arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne köpek ısırığı nedeniyle başvuran 3666 hasta retrospektif olarak analiz edilmiştir. Veriler, ICD-10 kodları (W54, W55) ile hastane kayıt sisteminden toplanmış; yaş, cinsiyet, yaralanma bölgesi, klinik müdahaleler, köpek türü, mevsim ve saat dağılımı ki-kare testiyle incelenmiştir. Çalışma, T.C. Sağlık Bakanlığı Etik Kurul onayı (E24-160) ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Hastaların %66.1'i erkek, medyan yaş 29 ve %73.9'u 18-64 yaş grubundadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to assess the epidemiological and clinical aspects of dog bites, including demographic distribution, injury types, dog origin (stray/owned), seasonal/temporal patterns, and management approaches, with a focus on the impact of owned dogs in pediatric cases. Materials and Methods: A retrospective analysis of 3666 patients admitted to the Emergency Department of Ankara Training and Research Hospital for dog bites from 2018 to 2024 was conducted. Data were retrieved using ICD-10 codes (W54, W55) from the hospital registry, evaluating age, gender, injury site, interventions, dog type, and seasonal/temporal distribution with chi-square tests. Results: Of the patients, 66.1% were male, with a median age of 29, and 73.9% were aged 18-64.