Türkiye'de duygu sosyalleştirme üzerine yapılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi
Examination of graduate theses on emotion socialization in Türkiye
- Tez No: 933387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de duygu sosyalleştirme üzerine yapılmış lisansüstü tezlerin, konu ve yöntem açısından ne durumda olduğu ve duygu sosyalleştirmenin hangi değiş-kenlerle ilişkili olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma doküman incelemesi yönteminde tasarlanmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnek-leme yönteminden yararlanılmıştır. Bu kapsamda Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi Veri Tabanında duygu sosyalleştirme üzerine olan 61 lisansüstü tez çalışma gru-bunu oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan“Tez İnceleme For-mu”aracılığı ile işlenerek analize hazır hale getirilmiş ve içerik analizi ile çözümlenerek tablolarla betimsel olarak sunulmuştur. Araştırma sonucunda, incelenen lisansüstü tezle-rin büyük bir kısmının Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde ve yüksek lisans programları kap-samında gerçekleştirildiği, özellikle 2022 yılında yüksek lisans tez sayısının diğer yıllara göre en yüksek seviyeye ulaştığı belirlenmiştir. İncelenen tezlerin ağırlıklı olarak nicel yöntemlerle yürütüldüğü, veri toplama aracı olarak sıklıkla ölçekler ve görüşme formla-rından yararlanıldığı, örneklem grubu olarak en çok çocuklar ve annelerle çalışıldığı tes-pit edilmiştir. İncelenen lisansüstü tezlerde duygu sosyalleştirmenin, en çok duygu dü-zenleme becerileri, sosyal yetkinlik, aile ilişkileri ve davranış problemleri ile ilişkili olarak ele alındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the status of the graduate theses on emotion socialization in Turkey in terms of subject, method, and the variables related to emotion socialization. The research was designed in document analysis method. Criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used in the research. In this context, 61 graduate thesis on emotional socialization in the database of the National Thesis Center of the Council of Higher Education constituted the study group. The data were processed through the“Thesis Review Form”developed by the researcher, made ready for analysis, analyzed by content analysis, and presented descriptively in tables. As a result of the research, it was determined that most of the graduate theses examined were carried out in the Institute of Social Sciences and within the scope of master's programs, especially in 2022, the number of master's theses reached the highest level compared to other years. It was found that the theses were predominantly conducted with quantitative methods, scales and interview forms were frequently used as data collection tools, and the sample groups were mostly children and mothers. In the graduate theses examined, it was seen that emotion socialization was mostly examinedin relation to emotion regulation skills, social competence, family relationships and behavioral problems.