Meşruiyet ve otorite kavramları bağlamında karizmatik liderlik
Charismatic leadership in the context of legitimacy and authority
- Tez No: 933440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VASFİYE ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma, toplumsal yapının kurucu ve düzenleyici kavramlarından olan meşruiyet ve otorite yapısının yine toplumsal bir kurum olan karizmatik liderlik yapısına yönelik etkisi ve onunla etkileşimini gösterebilmek amacıyla hazırlanmıştır. Liderlik kurumuna yönelik sistematik ve tarihi araştırmalar tez içerisinde incelenerek değerlendirmeleri yapılmış ve karizmatik liderlikle faaliyet ve görünüm olarak benzerliklere sahip olan liderlik türleri ele alınmıştır. Toplumsal hayatın işleyişinde yönlendirici ve sınırlandırıcı bir fonksiyon gören otorite yapısının anlamı ve temelleri ele alınmış, liderlik bağlamında görünümleri değerlendirilmiştir. Meşruiyet kavramı ve toplumların tarihlerinde dönemsel meşruiyet değişimleri örneklerle ele alınmış ve meşruiyet kavramına yönelik yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Bu temellerden hareketle, karizmatik liderliğin sosyal bilimler alanındaki önemi ve tarihi görünümleri farklı devlet ve toplumsal dönemler göz önünde bulundurularak insan gruplarıyla yahut genel anlamda ulus devlet gibi yapılarla olan iletişimi, etkileşimi ve bağlarının meşruiyet yapısı ile nasıl otorite kurmaya imkan verdiği tez içerisinde ele alınmıştır. Liderliğin tüm dünyada artan önemi günümüzde alanın siyaset bilimi açısından yaygın bir inceleme alanı olmasına destek sağlamaktadır. Liderlerin uluslararası ve yerel boyutlarda oluşturacakları etkinin de sadece liderin bireysel tercih ve yönelimleriyle ilgili olmadığı, aynı zamanda kitlelerin liderlere yönelik algı ve destekle ilgili olduğu anlaşılmaktadır. Liderlerin toplumsal desteği ve otoritesini tesis etmesinin imkanı meşruiyet ve karizma etkenleriyle doğrudan ilişkili olduğu için söylem ve eylemlerinde bu etkenlerin ölçeğine göre hareket etmektedirler. Devletlerin hem kuruluş hem de işleyişlerinde etkili olan bu kavramların güncel siyasi içeriklerin ve tarihi önemi olan olay ve değişimlerin de arka planını oluşturdukları görülmekle birlikte doğrudan bu alanlar kadar incelemeye tabi olmadıkları görülmektedir. Bu açıdan meşruiyet ve otorite bağlamında karizmatik liderliğin ortaya çıkışını, görünümünü ve işleyişini incelemek farklı ve dinamik bir araştırma alanı meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to show the effect of legitimacy and authority structure, which are the founding and organizing concepts of social structure, on the charismatic leadership structure, which is also a social institution, and its interaction with it. Systematic and historical researches on the institution of leadership were examined and evaluated in the thesis and the types of leadership that have similarities with charismatic leadership in terms of activity and appearance were discussed. The meaning and foundations of the authority structure, which has a directive and limiting function in the functioning of social life, have been discussed, and its views in the context of leadership have been evaluated. The concept of legitimacy and periodical legitimacy changes in the history of societies were discussed with examples and approaches to the concept of legitimacy were evaluated. Based on these bases, the importance and historical views of charismatic leadership in the field of social sciences and its communication, interaction and ties with groups of people or structures such as nation states in general, taking into account different states and social periods, are discussed in the thesis. The increasing importance of leadership all over the world has helped the field to become a widespread area of study in political science. It is understood that the influence of leaders in international and local dimensions is not only related to the individual preferences and orientations of the leader, but also to the perception and support of the masses towards leaders. Since the possibility for leaders to establish social support and authority is directly related to legitimacy and charisma factors, they act according to the scale of these factors in their discourse and actions. Although it is seen that these concepts, which are effective in both the establishment and functioning of states, constitute the background of current political content and historically important events and changes, they are not directly subject to as much scrutiny as these areas. In this respect, examining the emergence, appearance and functioning of charismatic leadership in the context of legitimacy and authority constitutes a different and dynamic field of research.