TEKNOFEST yarışmalarına katılan ortaöğretim öğrencilerinin fen okuryazarlıkları ve teknoloji okuryazarlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of science literacy and technology literacy of high school students participating in TEKNOFEST competitions
- Tez No: 933480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ZEREN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, TEKNOFEST yarışmalarına katılan ortaöğretim öğrencilerinin fen okuryazarlığı ve teknoloji okuryazarlığı düzeylerini belirlemek ve bu iki okuryazarlık türü arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu doğrultuda, öğrencilerin fen ve teknoloji okuryazarlığı düzeyleri arasındaki farklılıklar, bu okuryazarlık türlerinin alt boyutlarına ilişkin dağılımlar ve çeşitli demografik değişkenlerle (Cinsiyet, anne ve baba eğitim durumu, öğrencilerin okul türleri) olan ilişkileri de ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Bu doğrultuda 2023-2024 eğitim öğretim yılında Bursa ilinde TEKNOFEST yarışmalarına katılan 28 öğrenciye“Fen Okuryazarlığı”ve“Teknoloji Okuryazarlığı”ölçekleri uygulanmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the science literacy and technology literacy levels of secondary school students participating in TEKNOFEST competitions and to examine the relationship between these two literacy types. In this direction, the differences between the science and technology literacy levels of the students, the distributions of the sub-dimensions of these literacy types and their relationships with various demographic variables (gender, mother and father education level, school types of the students) were also analysed in detail. In this direction, 'Science Literacy' and 'Technology Literacy' scales were applied to 28 students who participated in TEKNOFEST competitions in Bursa in the 2023-2024 academic year. The data were analysed using SPSS software.