Türkçe'yı̇ yabancı dı̇l olarak öğrenen yabancı uyruklu öğrencı̇lerı̇n öğrenen özerklı̇klerı̇nı̇n incelenmesi
Investigation of the learning autonomy of foreign students learning Turkish as a foreign languages
  1. Tez No: 933772
  2. Yazar: NURBAİTİ ELİTA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı Sakarya Üniversitesi'nde yabancı dil olarak Türkçe öğrenimi gören yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenen özerklik düzeylerini belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Sakarya Üniversitesi'nde Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne kayıtlı olan öğrencilerden basit seçkisiz (tesadüfi) örnekleme yöntemine göre seçilen 350 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada“Öğrenen Özerkliği Ölçeği”kullanılmıştır. Yabancı uyruklu öğrencilerden elde edilen veriler bir istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler üzerinde yapılan normallik testi sonuçlarına göre veriler, bazı değişkenler için parametrik, bazı değişkenler için parametrik olmayan testler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenmeye yönelik öğrenen özerklik düzeylerinin orta düzeyin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenmeye yönelik öğrenen özerklik düzeylerinde cinsiyete göre kadın öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenmeye yönelik öğrenen özerklik düzeylerinin yaş, Türkiye'de bulunma süreleri, Türkçe bilen aile üyesine sahip olma durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the learner autonomy levels of foreign students studying Turkish as a foreign language at Sakarya University. The research was conducted using a descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The study group research consisted of 350 students selected according to the random sampling method from the students enrolled in the Turkish Language Teaching Application and Research Center at Sakarya University in the 2023-2024 academic year.“Learner Autonomy Scale”was used in the study. The data obtained from foreign students were analyzed using a statistical program. According to the normality test results performed on the data, the data were analyzed using parametric tests for some variables and nonparametric tests for some variables. As a result of the study, it was determined that foreign students' learner autonomy levels towards learning Turkish were above the medium level. However, it was determined that there was a significant difference in foreign students' learner autonomy levels towards learning Turkish in favor of female students according to gender. In addition, it was determined that the learner autonomy levels of foreign students towards learning Turkish did not show a significant difference according to the variables of age, length of stay in Turkey, and having a family member who speaks Turkish