Essays on the employment impact of technological innovation
Teknolojik yeniliğin istihdam etkisi üzerine makaleler
- Tez No: 933797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Teknolojik yeniliğin istihdam üzerindeki etkisi ekonomik literatürde uzun süredir tartışılmaktadır. Bu tez, gelişmekte olan ülkeler bağlamında bu ilişkiyi iki farklı makale aracılığıyla incelemektedir. İlk makale, Dünya Bankası tarafından toplanan firma düzeyindeki anket verilerini kullanarak Harrison ve diğerleri (2014) tarafından önerilen ve daha sonra Cirera ve Sabetti (2019) tarafından aynı veri setiyle uygulanan yapısal modeli kullanarak, teknolojik yeniliğin istihdam üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. İlk makaledeki farklılaştırma, modele firmalar tarafından algılanan iş engellerinin istihdam etkisinin kontrol edilmesidir. Bulgular, ürün yeniliğinin farklı spesifikasyonlar ve bölgeler arasında istihdamı destekleyici etkisi olduğunu tutarlı bir şekilde göstermektedir. Öte yandan, süreç yeniliğinin istihdam üzerindeki etkisi daha belirsizdir. Tüm örneklemde süreç yeniliğinin istihdam azaltıcı bir etkisi olduğu görülmekte ve bölgesel olarak da özellikle Afrika bölgesinde daha belirgin olduğu görülmektedir. Ancak, algılanan iş engellerinin modele dâhil edilmesi, bu istihdam azaltıcı etkinin Güney Asya ile Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde istatistiksel olarak daha anlamlı hale gelmesini sağlamaktadır. İkinci makale, şok öncesi teknolojik yeniliğin ekonomik şoklar sırasında firma düzeyinde istihdamı nasıl etkilediğini, özellikle COVID-19 pandemisine odaklanarak incelemektedir. Dünya Bankası'nın firma anketleri ve bunlara bağlı COVID-19 Takip Anketlerini kullanarak yapılan analizler, kriz öncesinde ürün yeniliği yapan firmaların istihdam seviyelerini korumada daha dirençli olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, süreç yeniliğinin pandemi sırasında istihdam üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The employment impact of technological innovation has long been debated in economic literature. This Thesis explores this issue in developing countries in two different contexts. Using firm level survey data collected by World Bank, the first essay examines the employment impact of technological innovation by applying the methodology of Harrison et al. (2014) and extended by Cirera and Sabetti (2019) with the same data set we use. We extend the model in a different way by controlling the potential employment impact of business obstacles perceived by the firms. Our findings align with most of the literature in the sense that product innovation enhances labor and this result is robust under various specifications or in different regions whereas the impact of process innovation is not so visible. For the pooled sample, the process innovation is labor-saving. On regional base, we obtain a robust result for labor-saving effect of process innovation only for Africa. On the other hand, controlling the perceived business obstacles improves the statistical significance of labor-saving impact of process innovation for South Asia, ECA and MENA in some cases. The second essay examines how pre-shock technological innovation affects firm-level employment during that shock, with a reference to COVID-19 Pandemic. By using WBES and its COVID-19 Follow-Up surveys, we estimate the employment impact of pre-COVID technological innovation during the Pandemic. The results indicate that firms engaging in product innovation in pre-Pandemic period have been more resilient in maintaining employment levels during the Pandemic while process innovation reveals no significant impact.