Çevresel sürdürülebilirlik konularının STEM etkinlikleriyle zenginleştirilmiş ters yüz öğrenme modeli ile öğretimi
Teaching environmental sustainability topics with flipped learning model enriched with STEM activities
- Tez No: 933798
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu araştırmanın amacı çevresel sürdürülebilirlik konularının öğretilmesinde uygulanan STEM etkinlikleriyle zenginleştirilmiş ters yüz öğrenme modelinin sekizinci sınıf kız öğrencilerinin bilimsel yaratıcılıkları, kendi kendine öğrenme becerileri ve çevresel sürdürülebilirlik kavramlarına ilişkin bilişsel yapıları üzerine etkisinin belirlenmesi ve uygulama sürecine ilişkin öğrenci görüşlerinin ortaya konulmasıdır. Çalışma grubunu, sekizinci sınıfta öğrenim gören 28 kız öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada karma yöntem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında tek grup ön test- son test yarı deneysel deseni kullanılmıştır. Nitel kısım ise durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel veri toplama araçları Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği, Kendi Kendine Öğrenme Becerileri Ölçeği ve Kelime İlişkilendirme Testi'dir (KİT). Ölçekler öğrencilere uygulamanın başında ve sonunda ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Nitel veri toplama aracı ise yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Uygulama sürecine ait etkinlikler tamamlandıktan sonra altı öğrenci ile bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel veriler İlişkili Örneklem T Testi ile analiz edilmiştir. Kelime ilişkilendirme testi ise Kesme Noktası (KN) yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmaya ait nicel verilerin analizine göre sonuçlar, öğrencilerin uygulamadan önce ve sonra bilimsel yaratıcılık puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıktığını; öğrencilerin uygulamadan sonraki kendi kendine öğrenme becerileri puan ortalamaları ile uygulamadan önceki kendi kendine öğrenme becerileri puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığını göstermiştir. Ayrıca elde edilen bulgular doğrultusunda öğrencilerin daha önce çevresel sürdürülebilirlik ile ilgili kavramlara yönelik var olan bilişsel yapılarının uygulanan etkinlikler sonrasında geliştiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Nitel verilerin analiz sonuçlarına göre öğrenciler uygulama sürecini eğlenceli, öğretici ve faydalı bulduklarını belirtmiştir. Süreçte gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında konu içeriğinin video dersleri ile okul dışında öğrenilmesi ve okulda uygulamalı etkinliklerle konuların aktif katılımla pekiştirildiği ve derin öğrenmenin gerçekleşmesinin sağlandığı şeklinde görüşler ifade edilmiştir. Ayrıca öğrenciler uygulama sürecinin bilimsel yaratıcıklarına ve çevresel sürdürülebilirlik konu ve kavramlarını öğrenmelerine katkı sağladığı yönünde düşüncelerini dile getirmiştir. Elde edilen verilere göre nitel sonuçlar genel olarak nicel sonuçları destekler niteliktedir. Sonuç olarak uygulanan öğretim yönteminin çevresel sürdürülebilirlik konularının öğretilmesinde etkili bir yöntem olduğu söylenebilir. Bu araştırmanın çevre eğitimi, sürdürülebilirlik eğitimi ve diğer fen konularının öğretimi için araştırmacılara yol gösterici olacağı ve alan yazınına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the flipped learning model enriched with STEM activities on eighth grade female students' scientific creativity, self- learning skills and cognitive structures related to environmental sustainability concepts and to reveal students' views on the implementation process. The study group consisted of 28 female students studying in the eighth grade. Mixed method research was used in the study. In the quantitative part of the study, a single group pretest-posttest quasi-experimental design was used. The qualitative part was conducted with a case study design. The quantitative data collection tools of the study were the Scientific Creativity Scale, the Self-Learning Skills Scale and the Word Association Test (WAT). The scales were administered to the students as pre-test and post-test at the beginning and end of the application. The qualitative data collection tool was a semi-structured interview form. After the activities of the implementation process were completed, individual interviews were conducted with six students. The quantitative data obtained from the study were analyzed with the Paired Sample T Test. The word association test was analyzed with the Cut off Point (CP) method. According to the analysis of the quantitative data of the study, the results showed that there was a significant difference between the mean scores of the students' scientific creativity before and after the application; there was no significant difference between the mean scores of the students' self-learning skills after the application and the mean scores of their self-learning skills before the application. In addition, in line with the findings obtained, it was concluded that the students' cognitive structures that previously existed for the concepts related to environmental sustainability improved after the activities implemented. Qualitative data obtained from the study were analyzed by content analysis. According to the results of the qualitative data analysis, the students stated that they found the implementation process fun, instructive and useful. Within the scope of the activities carried out in the process, opinions were expressed that the subject content was learned outside the school with video lectures and that the subjects were reinforced with active participation and deep learning was realized through practical activities at school. In addition, students expressed their opinions that the implementation process contributed to their scientific creativity and their learning of environmental sustainability issues and concepts. According to the data obtained, qualitative results generally support quantitative results. As a result, it can be said that the applied teaching method is an effective method in teaching environmental sustainability issues. It is thought that this study will guide researchers for teaching environmental education, sustainability education and other science subjects and contribute to the literature.