Development and validation of a sociopragmatic test for academic EFL context
Yabancı dil olarak İngilizce akademik bağlamı için bir sosyopragmatik test geliştirilmesi ve geçerlemesi
- Tez No: 933803
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu doktora tezi, Türkiye'deki akademik bağlamda Yabancı Dil olarak İngilizce öğrenenler için sosyopragmatik bir testin geliştirilmesi ve geçerlenmesine odaklanmaktadır. Özellikle, Yabancı Dil olarak İngilizce bağlamında pragmatik becerileri ölçmeye yönelik mevcut boşluğu doldurmayı amaçlamakta ve testin uygunluğu, güvenirliği ve uygulanabilirliğini sağlamak için argümana dayalı doğrulama çerçevesini kullanmaktadır. Detaylı ve kapsamlı soru geliştirme ve geçerleme süreçleri doğrultusunda, üniversite öğrencileri ve öğretmenleri arasındaki yaygın söz edim durumları belirlenmiş ve bu durumlar, hem kavrayış hem de üretim becerilerini ölçen sorulara dönüştürülmüştür. Test, farklı yeterlilik seviyelerinde pilot çalışmalara tabi tutulmuş ve sosyopragmatik performansı ölçmek amacıyla özel olarak tasarlanmış bir rubrik geliştirilmiştir.Geçerleme süreci; madde analizi, geçerlik incelemeleri ve uzman değerlendirmeleriyle titizlikle yürütülmüş ve bağlama uygun, güvenilir bir test ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, pratik ve ölçeklenebilir bir değerlendirme aracı sunarak biçimlendirici değerlendirmeyi kolaylaştırmakta ve müfredat geliştirme süreçlerine katkı sağlamaktadır. Türkiye'de Yabancı Dil olarak İngilizce alanında gerçekleştirilen ilk çalışma olması nedeniyle, gelecekteki pragmatik test geliştirme araştırmaları için önemli bir çerçeve ve değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation focuses on the development and validation of a sociopragmatic assessment tool for English as a Foreign Language (EFL) learners in Turkish academic contexts. Addressing the gap in pragmatic competence assessment, particularly in EFL settings, the study employed an argument-based validation framework to ensure the relevance, reliability, and applicability of the test. Through extensive item development and validation processes, the study identified common speech act situations among university students and professors, transforming them into both receptive and productive test formats. The tool was piloted across different proficiency levels, and a customized rubric was developed to evaluate sociopragmatic performance. Validation included item analysis, reliability testing, and expert evaluations, resulting in a refined, context-specific test. The findings contribute to the field by offering a practical, scalable tool for assessing sociopragmatic competence, facilitating formative evaluation, and supporting curriculum development. As one of the pioneering studies in Turkish EFL settings, this research provides valuable insights and a framework for future investigations in pragmatic test development.