Exploring the return intentions of Turkish immigrants in Canada
Kanada'dakı Türk göçmenlerin geri dönüş niyetlerinin incelemesi
  1. Tez No: 933836
  2. Yazar: ZEYNEP TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Göç, dünya çapında toplumları şekillendirmeye devam ederken, geri dönüş göçü olgusu göç sürecinin kritik bir boyutu olarak giderek daha fazla ilgi görmektedir. Bu tez, Kanada'daki Türk göçmenlerin geri dönüş niyetlerini inceleyerek, ekonomik, sosyal ve duygusal faktörlerin kararlarını nasıl etkilediğini ele almaktadır. Nitel görüşmeler ve nicel anketleri içeren karma yöntem yaklaşımını temel alan araştırma, bireylerin Kanada'daki zorluklarla nasıl başa çıktıklarını ve Türkiye ile olan bağlarını nasıl koruduklarını araştırmaktadır. Bulgular, yaşam memnuniyeti, ekonomik fırsatlar ve kültürel bağların geri dönüş niyetlerini şekillendirmedeki rolünü vurgulayan göç teorileri çerçevesinde analiz edilmiştir. Kanada'daki nispeten az incelenmiş bir göçmen grubuna odaklanan bu çalışma, Türk göçmenlerin özgün deneyimlerine ve göç ile geri dönüş üzerine olan benzersiz bakış açılarına ışık tutmaktadır. Tez, aynı zamanda göç politikaları ve ulusötesi hareketliliğin değişen dinamikleri üzerine yapılan daha geniş tartışmalara da katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of return migration has drawn more attention as a crucial component of the migration process as migration continues to influence every country around the world. With an emphasis on the complex relationships between economic, social, and emotional factors that impact their choices, this thesis investigates the return intentions of Turkish immigrants in Canada. The study examines how people navigate challenges in Canada while preserving ties to Turkey using a multi-methods approach that includes both qualitative interviews and a quantitative survey. I analyzed the findings through emphasizing the role of life satisfaction, economic opportunities, and cultural ties in shaping return intentions. By addressing a relatively understudied immigrant group in Canada, this study sheds light on the specific experiences of Turkish immigrants and their perspectives on migration and return.