Chaerophyllum hakkiaricum bitkisinin fitokimyasal kompozisyonu, COVID-19 SPIKE ACE2 bağlanma inhibisyon potansiyeli ile in silico molecular docking ve ADME özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phytochemical composition, COVID-19 SPIKE ACE2 binding inhibition potential and in silico molecular docking and ADME properties of Chaerophyllum hakkiaricum herb
- Tez No: 933874
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇAĞLAR ÇELİKEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
COVID-19'u tedavi edebilecek spesifik bir ilaç veya önlemeye yönelik bir aşı bulunmamaktadır. Günümüzde, anti-COVID-19 özellikli yeni ilaçların keşfine yönelik çalışmalara yönelim gittikçe artmaktadır. Doğal bileşiklerden elde edilen ilaçlar yeni alternatifler yaratabilir. Dolayısıyla, sunulan çalışmada Chaerophyllum hakkiaricum bitkisinin anti-COVID özellikleri ilk kez araştırıldı. Bu amaçla, in vitro analizler ticari kitler kullanılarak spektrofotometrik olarak yapıldı. Bitki içeriği HPL-DAD yöntemi ile tespit edildi. Sonrasında belirlenen komponentlerin ADME özellikleri SwissADME web aracı kullanılarak çalışıldı. Moleküler docking çalışmaları ise hedef olarak belirlenen 7U0N proteini kullanılarak SwissDock web aracı ile analiz edildi. Elde edilen sonuçlar, COVID-19 bağlanma inhibisyonu en yüksek 0.01,0.001 ve 0.0001µl konsantrasyonlarda % 15.38 olduğu tespit edildi. Moleküler docking analizlerinde ise en yüksek bağlanma afinitesini sırasıyla rutin (-7.94 kcal/mol) ve rosmarinik asit (-6.64 kcal/mol) gösterdi. Bu sonuçlar, Chaerophyllum hakkiaricum'un COVID19'un önlenmesi ve tedavisinde etkili bir aday olabileceğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
There is no specific drug to treat COVID-19 or a vaccine to prevent it. Today, there is an increasing focus on the discovery of new drugs with anti-COVID-19 properties. Drugs derived from natural compounds may create new alternatives. Therefore, in the present study, the anti-COVID properties of Chaerophyllum hakkiaricum were investigated for the first time. For this purpose, in vitro assays were performed spectrophotometrically using commercial kits. Plant content was determined by HPL-DAD method. Subsequently, the ADME properties of the identified components were studied using the SwissADME web tool. Molecular docking studies were analyzed with the SwissDock web tool using the 7U0N protein identified as the target. The results obtained showed that COVID-19 binding inhibition was 15.38% at the highest concentrations of 0.01, 0.001 and 0.0001µl. In molecular docking analysis, rutin (-7.94 kcal/mol) and rosmarinic acid (-6.64 kcal/mol) showed the highest binding affinity, respectively. These results revealed that Chaerophyllum hakkiaricum could be an effective candidate for the prevention and treatment of COVID19.