Ortopedi ve travmatoloji uygulamalarında medikolegal sorunlar ve hekimin hukuki sorumluluğu açısından yargı kararlarının incelennmesi
Orthopedics and traumatology practices in medicolegal issues and physician's legal liability in terms of judicial decisions analysis
- Tez No: 933900
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN SERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ortopedi ve travmatoloji, yüksek risk içeren ve karmaşık cerrahi müdahaleleri barındıran bir tıp dalı olarak dikkat çeker. Bu alanda gerçekleştirilen işlemler, hastaların yaşam kalitesini arttırmayı amaçlasa da zaman zaman komplikasyonlar ve tıbbi hatalar meydana gelebilmektedir. Tıbbi hataların sonuçları ise hem hasta hem de sağlık çalışanları açısından önemli hukuki ve etik sonuçlar doğurur. Bu nedenle, ortopedi ve travmatoloji vakalarının hukuki boyutunu anlamak, hasta güvenliğini sağlamak ve sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak adına büyük önem taşımaktadır. Ortopedi ve travmatoloji alanında tıbbi hataların değerlendirilmesi oldukça karmaşık ve çok boyutlu bir süreçtir. Bu değerlendirme sürecinde, hataya neden olabilecek tüm faktörlerin sistematik bir şekilde ele alınması gereklidir. Ancak bu şekilde daha objektif ve adil bir sonuca ulaşmak mümkün olacaktır. Çalışmamızda yapılan değerlendirmelere yönelik bir karar matrisi geliştirilmiştir. Söz konusu matriks, tıbbi hataların daha kapsamlı bir şekilde analiz edilmesine olanak tanıyan bir prototip niteliği taşımaktadır. Bununla birlikte, bu modelin daha işlevsel hale gelmesi için üzerinde detaylı çalışmalar yapılması gerektiği açıktır.
Özet (Çeviri)
Orthopedics and traumatology stands out as a medical specialty that involves complex surgical interventions with high risks. While procedures performed in this field aim to improve patients' quality of life, complications and medical errors may occasionally occur. The consequences of medical errors create significant legal and ethical responsibilities for both patients and healthcare professionals. Therefore, understanding the legal aspects of orthopedics and traumatology cases is crucial for ensuring patient safety and improving the quality of healthcare services. The evaluation of medical errors in orthopedics and traumatology is a highly complex and multidimensional process. In this evaluation process, all factors that may contribute to errors must be addressed systematically. Only through this approach is it possible to reach a more objective and fair conclusion. In this context, our study has developed a decision matrix for such evaluations. This matrix serves as a prototype that allows for more comprehensive analysis of medical errors. However, it is clear that detailed studies need to be conducted to make this model more functional.