Ditiyokarbamat türevlerinin elektronik ve moleküler özelliklerinin DFT yöntemiyle hesaplanması
Calculation of electronic and molecular properties of dithiocarbamate derivatives by using DFT method
- Tez No: 933933
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ditiyokarbamatlar antitümör, antikanser, antibakteriyel ve antifungal özellikler gösteren bileşiklerdir. Bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarını önlemede ve tedavi etmede kullanılır. Bu durum, sağlık açısından büyük bir fayda sağlar. Kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını durdurma potansiyeline sahiptirler. Bu nedenle, kanser tedavilerinde umut verici bileşikler olarak görülürler. Tümör hücrelerinin gelişimini durdurabilir veya yavaşlatabilirler. Bu da tümör tedavisinde etkin bir şekilde kullanılmalarını sağlar. Ditiyokarbamatların kullanımı sırasında dikkatli ve bilinçli olmak büyük önem taşır. Ditiyokarbamatların doğaya salınması, çevresel kirlilik ve ekosistem üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Özellikle su kaynaklarını kirletme potansiyeli vardır. Bazı ditiyokarbamatlar, insanlar ve hayvanlar için toksik olabilir. Bu nedenle, dikkatli ve kontrollü kullanımları gerekmektedir. Bu bileşiklerin kullanımı belirli yasal sınırlamalara tabidir ve aşırı kullanımı, sağlık üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı ditiyokarbamatların toksik etkilerini hesaplayabilmek için kimyasal reaktivite indislerinin bilinmesi önemlidir. Bu araştırmada, 6 ditiyokarbamat molekülü su ve gaz fazında modellenmiştir. Tüm bileşenlerin konformasyon analizi yapılarak en kararlı yapıları belirlenmiştir. Moleküllerin elektronik ve moleküler özellikleri, DFT yöntemiyle B3LYP / LANL2DZ temel seti kullanılarak hesaplanmıştır. Çözücü etkisi CPCM solvatasyon modeli ile uygulanmıştır. Kuantum kimyasal hesaplamalar sonucunda, moleküllerin yük yoğunlukları, sınır orbitalleri, enerji parametreleri elde edilmiştir. Bu veriler, moleküllerin kimyasal reaktivite indeksleri, sertlik, kimyasal potansiyel, elektrofilik indeks ve yumuşaklık değerlerinin hesaplanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dithiocarbamates are compounds exhibiting antitumor, anticancer, antibacterial, and antifungal properties. They are used to prevent and treat bacterial and fungal infections, providing significant health benefits. These compounds have the potential to halt or slow the growth and spread of cancer cells, making them promising candidates for cancer treatments. They can also inhibit or decelerate tumor cell development, enabling their effective use in tumor therapy. However, caution and awareness are critical when using dithiocarbamates. Their release into the environment may cause pollution and adverse effects on ecosystems, particularly due to their potential to contaminate water sources. Some dithiocarbamates can be toxic to humans and animals, necessitating careful and controlled usage. Their application is subject to legal restrictions, and overuse may lead to negative health consequences. Therefore, understanding chemical reactivity indices is essential to assess their toxic effects. In this study, six dithiocarbamate molecules were modeled in aqueous and gas phases. Conformational analysis was performed to determine the most stable structures. The electronic and molecular properties of the molecules were calculated using the B3LYP/ LANL2DZ basis set by the DFT method. The solvent effect was applied with the CPCM solvation model. As a result of quantum chemical calculations, the charge densities, frontier orbitals, and energy parameters of the molecules were obtained. These data were used to calculate the chemical reactivity indices, hardness, chemical potential, electrophilic index, and softness values of the molecules.