Madde bağımlısı bireylerın çocukluk çağı travmaları, bağlanma stilleri ve psikolojik semptomları ile bağımlılık şiddeti arasındaki ilişki
Relationship between childhood traumas, attachment styles and psychological symptoms of substance addicted individuals and the severity of addiction
- Tez No: 934008
- Danışmanlar: DR. . BİNGÜL SUBAŞI HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Madde kullanımı ülkemizde ve tüm dünyada toplumsal, ekonomik, hukuki, tıbbi ve psikolojik açıdan problem oluşturarak, ülkelerin temel sorunu haline gelmektedir. Bu doğrultuda araştırmada Madde bağımlısı bireylerin çocukluk çağı travmaları, bağlanma stilleri ve psikolojik semptomları ile bağımlılık şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan korelasyonel model kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 18 yaş ve üstü Madde Bağımlısı bireylerden oluşmuştur. Bu araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak evrenden örneklem seçilmiştir. Ölçekler katılımcılara Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi AMATEM' de yüz yüze verilmiştir. Tanılı 168 birey ile görüşülmüştür. Araştırma amaçları doğrultusunda oluşturulan anket formunda Kişisel Bilgi Formu, BAPİ, CTQ, ÜBBSÖ ve SA-45 yer almıştır. Araştırma verilerinin analizinde veri seti normal dağılıma uymadığından dolayı parametrik olmayan testler kullanılmış olup, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi yapılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiler Spearman testiyle incelenmiştir. Madde bağımlısı bireylerin çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stillerinin madde bağımlılığı şiddetine etkisi ve madde bağımlılığı şiddetinin psikolojik semptomlara etkisi yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak incelenmiştir. Madde bağımlısı bireylerin çocukluk travmaları bağımlılık şiddetlerini pozitif yönde yordadığı ortaya konulmuştur. Aynı biçimde madde bağımlısı bireylerin bağlanma stilleri kapsamında yer alan kaygılı-kararsız bağlanma stillerinin bağımlılık profil indekslerini pozitif yönde yordadığı saptanmıştır. Bağımlıların bağlanma stilleri kapsamında bulunan kaçınan bağlanma stillerinin ise bağımlılık profil indekslerinin negatif yordayıcısı olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmaya dahil edilen madde bağımlısı bireylerin bağımlılık şiddetlerinin psikolojik semptomları pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre madde bağımlılığı olan bireylere yönelik güven temelli ilişkilerin geliştirilmesi, çocukluk çağı travmalarının ve bağlanma stillerinin incelenerek aile bağlarının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılması yönünde öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Substance-use is becoming an essential issue of countries with forming a problem in terms of social, economical, juridical and psychological in our country and all over the world. In this respect, in the study it is aimed to hold an examination about the relationship between the childhood traumas of substance user individuals, their attachment styles, their psychological symptoms and their addiction severity. In the study correlational model used which is one of the quantitative research methods. The population of the research consists of individuals that aged 18 and older and that are diagnosed with substance addiction. In this research samples were picked from the population with using the sampling method. The scales were given to the participants in person at Adana Dr. Ekrem Tok Mental Health and Diseases Hospital, alcohol and substance addiction treatment center AMATEM (ASATC). The process of collecting data was occured between the dates of January 2 2023 – March 24 2023. Had interviews with 168 individuals that were diagnosed. In the survey which was formed in accordance with the aims of the research there were 'Personal Information Questionnaire', 'Addiction Profile Index' (API/BAPİ), Childhood Trauma Questionnaire (ÇÇRTÖ), Three Dimensional Attachment Styles Scale (TDASS/ÜBBSÖ) and Symptom Assessment Scale (SA-45). In the analysis of the research data, tests that were not parametric were used because the data set was not appropriate to normal distribution; Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test were applied in comparison of the points of (API/BAPİ), (TDASS/ÜBBSÖ), (CDEQ/ÇÖYÖ) and (SA-45) according to some sociodemographic attributes of substance users, some attributes of their parents and some attributes that are related to substance-use. The relationships between the scales were analyzed with the Spearman Test. The childhood traumas of substance user individuals and the effects of their attachment styles to their substance-use severity and the effects of substance use severity to psychological symptoms were analyzed with using equation modeling. It was suggested that the childhood traumas of substance user individuals predicted addiction severity in a positive way. Likewise, it was determined that substance-user individuals' anxious-indifferent attachment styles ,that were ranked as within the context of attachment styles, and their addiction profile indexs were predicted in a positive way. It was concluded that addicts were negative predictors within the context of addict's attachment styles and avoider attachment styles were negative predictors of addiction porofile index. It was identified that symptoms of addiction profile indexs of substance use individuals that were included to the research were predicted in a positive way. According to the outcomes of the research suggestions were brought to make some improvements that were directed to developments of trust essential relationships, strengthening the family bond with examining the childhood traumas for individuals that has drug addiction.