İlişkisel ve operasyonel rezilyans kapasitesi ve politik becerinin kariyer tatminine etkisi
The impact of relational and operational resilience capacity and political skill on career satisfaction
  1. Tez No: 934157
  2. Yazar: BURHAN DASHDAMİROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİYE TÜLİN İRGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Yüksek rezilyans kapasitesine ve politik becerilere sahip çalışanlar, hem bireysel başarılarını hem de organizasyonun genel başarısını destekleyerek iş yeri kültürüne olumlu katkılarda bulunabilir. Özellikle, karmaşık ve rekabetçi iş ortamlarında, bu faktörlerin kariyer tatminine olan etkilerini anlamak, liderlerin ve insan kaynakları yöneticilerinin çalışan gelişimi ve iş yeri iyileştirme planlarında daha bilinçli kararlar almalarına yardımcı olur. Böylece, hem çalışanların kişisel kariyer hedefleri hem de organizasyonel sürdürülebilirlik ve verimlilik açısından önemli kazanımlar sağlanabilir. Buradan hareketle çalışmanın amacı, 515 beyaz yakalı çalışan için ilişkisel ve operasyonel rezilyans kapasitesi ile politik becerinin kariyer tatminine etkisini yapısal eşitlik modeli yardımıyla araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Employees with high resilience capacity and political skills can make positive contributions to workplace culture by supporting both their individual success and the overall success of the organization. Particularly in complex and competitive work environments, understanding the effects of these factors on career satisfaction helps leaders and human resource managers make more informed decisions regarding employee development and workplace improvement plans. In this way, significant gains can be achieved in terms of both employees' personal career goals and organizational sustainability and efficiency. the aim of this study is to examine the impact of relational and operational resilience capacity and political skill on career satisfaction using the structural equation model for 515 white-collar employees.