Çarşı ve mahalle bekçiliğinin mesleki kazanım süreçlerinde hizmet içi eğitimlerin değerlendirilmesi
Evaluation of in-service training in the professional development processes of neighborhood and marketplace watchmen
- Tez No: 934241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çarşı ve mahalle bekçileri, kamu düzeninin sağlanması ve güvenliğin temin edilmesi amacıyla görev yapmaktadır. Polis ve jandarma teşkilatlarında görev alan personel, genel kolluk kuvvetlerine bağlı yardımcı kolluk birimlerini oluşturmaktadır. Çalışmamız kapsamında, emniyet teşkilatı mensubu olan çarşı ve mahalle bekçilerinin mesleki kazanım süreçlerinde hizmet içi eğitimlerin etkisi incelenmiştir. Kamusal alanda güvenlik hizmeti veren emniyet teşkilatı mensubu olan bekçiler, göreve başlamadan önceki adaylık sürecinde hizmet öncesi eğitim almakta ve bu eğitimler meslek hayatı boyunca devam etmektedir. Adaylık sürecindeki hizmet öncesi eğitimler, mesleğin temelini oluşturan hazırlayıcı eğitimler olarak kabul edilmektedir. Bekçilerin meslek öncesindeki hazırlık aşamasında Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Eğitimi programında aldıkları eğitimler polis memur ve amirlerinin hizmet öncesi hazırlık dönemine kıyasla kapsam açısından daha sınırlı ve kısa sürelidir. Bu durum, bekçilerin mesleki kazanım süreçlerinde hizmet içi eğitimlerin önemini ön plana çıkarmaktadır. Bekçiler, Emniyet Genel Müdürlüğü Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği'ne göre düzenlenen Yıllık Hizmet İçi Eğitim Planı kapsamında düzenlenen hizmet içi eğitimleri almaktadır. Bu planlamalar sayesinde bekçiler mesleki bilgilerini geliştirmekte ve mesleki yenilikleri takip etme olanağı bulmaktadırlar. Çarşı ve mahalle bekçileri hizmet içi eğitim faaliyetleri sonucunda edindikleri kazanımlara bağlı olarak görev ve yetkilerini yerine getirirken mesleki yeterlilik göstermektedirler. Çarşı ve mahalle bekçilerinin mesleki yetkinlik göstermesinde mesleki bilgi, teorik uygulama ve kişisel gelişim alanlarında verilen hizmet içi eğitimlerin olumlu katkısı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The watchmen of bazaars and neighborhoods serve with the aim of ensuring public order and providing security. Personnel working in police and gendarmerie organizations form the auxiliary law enforcement units affiliated with the general law enforcement forces. Within the scope of our study, the effect of in-service training on the professional acquisition processes of the watchmen, who are members of the police organization, has been examined. The watchmen, who provide security services in public spaces and are members of the police organization, receive pre-service training during the candidacy period before starting duty, and these trainings continue throughout their professional life. The pre-service trainings during the candidacy process are considered preparatory trainings that form the basis of the profession. Compared to the pre-service preparation period of police officers and chiefs, the trainings received by the watchmen during the preparatory stage in the Watchmen of Bazaars and Neighborhoods Training Program are more limited and shorter in scope. This situation highlights the importance of in-service training in the professional acquisition processes of the watchmen. The watchmen receive in-service trainings organized within the scope of the Annual In-Service Training Plan arranged according to the In-Service Training Regulation of the General Directorate of Security. Thanks to these plans, watchmen improve their professional knowledge and have the opportunity to follow professional innovations. Depending on the gains they have acquired as a result of in-service training activities, the watchmen demonstrate professional competence while fulfilling their duties and authorities. In the professional competence of the watchmen of bazaars and neighborhoods, in-service trainings provided in the areas of professional knowledge, theoretical practice, and personal development have a positive contribution.