Farklı sıvı gübrelerin makarnalık buğdayın (triticum durum L.) çimlenme ve fide gelişimi üzerine etkileri
Effects of different liquid fertilizers on germination and seedling development of durum wheat (triticum durum L.)
- Tez No: 934358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma farklı sıvı gübrelerin makarnalık buğdayın çimlenme ve fide gelişimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneme Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü laboratuvarında bitki yetiştirme kabininde yürütülmüştür. Deneme sürecinde çalışma yapılan ortamın sıcaklığı 25±3 °C arasında tutulmuştur. Deneme süresince bitkiler 16 saat boyunca aydınlık, 8 saat boyunca karanlık periyotta yetiştirilmiştir. Bitkilere sulama suyu ile sıvı mikrobiyal gübre (0, 150, 300, 450 ml/100 lt su), sıvı yarasa gübresi (0, 1, 2, 3 lt/100 lt su), sıvı tavuk gübresi (0, 1, 2, 3 lt/100 lt su), sıvı solucan gübresi (0, 150, 300, 450 ml/100 lt su) ve bitkisel menşeili sıvı gübre (0, 200, 400, 600 ml/100 lt su) verilmiştir. Çalışmada çıkış oranı, çıkış indeksi, ortalama çıkış süresi, fide güç indeksi, gövde kalınlığı, gövde uzunluğu, kök uzunluğu, gövde yaş ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, gövde yaş/kök yaş oranı, gövde kuru/kök kuru oranı ve klorofil içeriği parametreleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre 450 ml mikrobiyal gübre/100 lt su uygulaması öne çıkmış olup, 300 ml mikrobiyal gübre/100 lt su uygulaması ile istatistiki olarak aynı grupta yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different liquid fertilizers on germination and seedling development of durum wheat. The experiment was carried out in the plant growth cabin of the Field Crops Department laboratory of Siirt University, Faculty of Agriculture. The temperature of the environment was kept between 25±3 °C during the experiment. Plants were grown in the light period for 16 hours and the dark period for 8 hours during the experiment. Liquid microbial fertilizer (0, 150, 300, 450 ml/100 lt water), liquid bat guano (0, 1, 2, 3 lt/100 lt water), liquid chicken manure (0, 1, 2, 3 lt/100 lt water), liquid worm manure (0, 150, 300, 450 ml/100 lt water) and liquid fertilizer of plant origin (0, 200, 400, 600 ml/100 lt water) were given to the plants with irrigation water. In the study, germination rate, germination index, average germination time, seedling vigour index, stem thickness, stem length, root length, stem fresh weight, stem dry weight, root fresh weight, root dry weight, stem fresh/root fresh ratio, stem dry/root dry ratio and chlorophyll content parameters were examined. According to the results obtained, 450 ml microbial fertilizer/100 lt water application came to the fore and is statistically in the same group with 300 ml microbial fertilizer/100 lt water application.