Romantik ilişkisi olan bireylerdeki duygusal bağımlılığa bağlanma stilleri ve duyguları ifade etmenin etkisi
The effect of attachment styles and expressing emotions on emotional dependence in individuals in romantic relationships
- Tez No: 934390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Duygusal bağımlılık, bağlanma stilleri ve duyguları ifade etme romantik ilişkiler ile ilgili çalışmalarda önemli kavramlardır. Bağlanma stili ve duyguları ifade etme, romantik ilişki içindeki bireyin duygusal bağımlılığını etkileyebilmektedir. Bu araştırmada, romantik ilişkisi olan bireylerdeki duygusal bağımlılığa bağlanma stilleri ve duyguları ifade etmenin etkisini incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca araştırma değişkenlerine ait veriler cinsiyet, romantik ilişki türü ve süresi, romantik ilişki ve ebeveynleriyle olan ilişkiyi değerlendirmelerine göre karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'den romantik ilişki içerisinde olan 180 kadın ve 175 erkek olmak üzere 355 yetişkin birey oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Duygusal Bağımlılık Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Duyguları İfade Etme Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotional dependency, attachment styles, and emotional expression are key concepts in studies related to romantic relationships. Attachment styles and emotional expression can influence an individual's emotional dependency within a romantic relationship. This study aims to examine the effects of attachment styles and emotional expression on emotional dependency in individuals involved in romantic relationships. Additionally, the data related to the study variables were compared based on gender, type and duration of romantic relationships, and evaluations of participants' relationships with their romantic partners and parents. The sample of the study consisted of 355 adult individuals from Turkey, including 180 women and 175 men, who were in romantic relationships. Data collection tools included the Sociodemographic Information Form, the Emotional Dependency Scale, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, and the Emotional Expression Scale.