Üniversite öğrencileri arasında suç korkusunun araştırılması ve siber zorbalık mağduriyetinin değerlendirilmesi ve korunmaya yönelik öneriler
Investigation of fear of crime among university students and evaluation of cyberbullying victimization and suggestions for protection
- Tez No: 934469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE SABİHA BOZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz dijital çağı, bireylerin sadece fiziksel değil, siber ortamda da suç korkusu ve mağduriyet hissetmesine yol açmıştır. Bu çalışmada, Üsküdar Üniversitesi'nde Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü doktora, yüksek lisans, Adli Bilimler Lisans ve Otopsi Yardımcılığı programlarında eğitim öğrenim gören öğrenciler arasında suç korkusu ve siber zorbalık mağduriyeti düzeylerini incelemeyi, bu iki değişken arasındaki ilişkileri anlamayı ve etkili suç önleme stratejilerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Araştırma, 250 üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara demografik bilgiler ve dört farklı ölçek üzerinden değerlendirme yapılmış olup, geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış ölçekler aracılığıyla nicel veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin suç korkusu, suça maruz kalma risk algısı, siber mağduriyet, siber zorbalık ve siber zorbalığa ilişkin duyarlılık düzeyleri incelenmiştir. Suç Korkusu Ölçeği (SKÖ), Suça Maruz Kalma Risk Algısı Ölçeği (SMRAÖ), Siber Zorbalık ve Mağduriyet Ölçeği (SZMÖ) ve Siber Zorbalığa İlişkin Duyarlılık Ölçeği (SZDÖ) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan değişkenlerin dağılımını anlamak için tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. Normal dağılım koşulunu sağlayan değişkenlerin ikili karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t-testi, birden fazla kategorili karşılaştırmalarında ise ANOVA testi kullanılmıştır. Normal dağılım koşulunu sağlamayan değişkenler için ise ikili karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, ikiden fazla kategorili karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları ayrıntılı incelemek için Post hoc analiz yöntemine başvurulmuştur. Adli bilimler alanındaki uzmanlar için bu çalışma, suç korkusunun ve siber zorbalık mağduriyetinin bireysel ve toplumsal etkilerini anlamak adına önemli bir referans kaynağıdır. Özellikle, suç mağduriyetine ilişkin risk faktörlerinin belirlenmesi, güvenlik stratejilerinin geliştirilmesi ve dijital ortamda işlenen suçlara yönelik adli yaklaşımlar için çerçeve sunmaktadır. Araştırma suç önleme stratejilerinin uygulanabilirliğini arttırmak, bireylerin suç korkusunu azaltmaya yönelik önlemler geliştirmek ve siber zorbalığa karşı korunma mekanizmaları oluşturmak için yol gösterici niteliktedir. Sonuç olarak, çalışma, üniversite öğrencileri arasında suç korkusunun ve siber zorbalık mağduriyetinin yaygınlığını ortaya koymakta ve bu sorunlara karşı bireysel, toplumsal ve teknolojik düzeyde korunma mekanizmalarını içeren kapsamlı çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's digital age, individuals experience fear of crime and victimization not only in the physical world but also in the cyber environment. This study aims to examine the levels of fear of crime and cyberbullying victimization among students enrolled in the doctoral, master's, forensic science undergraduate, and autopsy assistant programs at the Institute of Addiction and Forensic Sciences at Üsküdar University. It also seeks to understand the relationships between these two variables and to develop effective crime prevention strategies. The research was conducted with the participation of 250 university students. Participants were evaluated based on demographic information and four distinct scales. A quantitative data collection method was employed using scales that have undergone validity and reliability testing. The study investigates university students' fear of crime, their perception of the risk of becoming victims of crime, cyber victimization, cyberbullying, and their sensitivity to cyberbullying. The Fear of Crime Scale (FCS), the Risk Perception of Exposure to Crime Scale (RPES), the Cyberbullying and Victimization Scale (CBVS), and the Sensitivity to Cyberbullying Scale (SCS) were used. Descriptive statistics were calculated to assess the distribution of the variables. Independent sample t-tests were used for pairwise comparisons of variables that met the normal distribution assumption, while ANOVA was applied for comparisons involving more than two categories. For variables that did not meet the normal distribution assumption, the Mann Whitney U test was used for pairwise comparisons, and the Kruskal-Wallis H test was employed for multiple category comparisons. Post-hoc analysis methods were used to explore group differences in detail.This study serves as a valuable reference for experts in the field of forensic sciences, offering insights into the individual and societal impacts of fear of crime and cyberbullying victimization. Specifically, it provides a framework for identifying risk factors for crime victimization, as well as developing security strategies and forensic approaches to digital crimes. The findings offer guidance on improving the effectiveness of crime prevention strategies, reducing individuals' fear of crime, and establishing protective measures against cyberbullying. In conclusion, the study reveals the prevalence of fear of crime and cyberbullying victimization among university students and presents comprehensive solutions, including individual, societal, and technological protective mechanisms, to address these issues.