Ortaokul öğrencileri sosyokültürel diyalektik metodu nasıl algılıyor?
How do middle school students perceive the sociocultural dialectic method?
- Tez No: 934566
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin Sosyokültürel Diyalektik Metodu (SDM) nasıl algıladıklarını araştırmayı amaçlamıştır. Verilerin toplanması ve analizinde fenomenolojik bir vaka çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışma, öğrencilerin iki sınıf ortamında yaşadıkları deneyimlere odaklanmıştır: biri öğretmenin normal sınıfını, diğeri ise SDM'nin uygulandığı sınıfı temsil etmektedir. Çalışmaya toplam 20 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Bireysel görüşmeler yapılmış, kaydedilmiş ve daha sonra yazıya dökülmüştür. Deşifreler daha sonra verilerdeki örüntüleri keşfetmek için tümevarımsal olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, tüm öğrencilerin SDM ile yürütülen dersi anlama, akılda tutma, deneyim, katılım ve keyif alma açısından daha üstün bulduğunu göstermiştir. Bir başka ifade ile tüm öğrenciler SDM'nin kullanıldığı sınıfta daha iyi öğrendiklerini belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin %90'ı SDM'nin kullanıldığı sınıfta olguyu gözlemleme fırsatı bulduklarını ve bu sınıfa katılımlarının daha yüksek olduğunu belirtmiştir. Öğrencilerin %20'si SDM'nin kullanıldığı dersi daha eğlenceli bulmuştur. Yine aynı sayıda öğrenci (%20) bu derste öğrendiklerinin daha akılda kalıcı olduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study sought to explore how students perceive the Sociocultural Dialectic Method (SDM). A phenomenological case study approach was employed in gathering and analyzing the data. The study focused on the students' lived experiences of two classroom settings: one representing the teacher's regular classroom, and the other representing the classroom where the SDM is implemented. A total of 20 middle school students volunteered and participated in the study. Individual interviews were conducted, recorded, and later transcribed. The transcriptions were then analyzed inductively to discover patterns in the data. The results indicated all students found the class conducted with the SDM to be superior in terms of comprehension, retention, experience, participation, and enjoyment. To specify further, all students stated that they learned better in the class where the SDM was in use. In other words, without exception, the students found the SDM to be a superior method for learning. Further to that, 90% of the students claimed that they had the opportunity to observe the phenomenon in the class where the SDM was used and stated that their participation in this class was higher. 20% of the students found the class with the SDM more enjoyable. Also, a similar number of students (20%) expressed that what they learned in this class was more unforgettable.