The impact of dynamic assessment on secondary school EFL learners' speaking skill
Dinamik değerlendirmenin İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen ortaokul öğrencilerinin konuşma becerileri üzerine etkisi
  1. Tez No: 882092
  2. Yazar: HAVVANUR RİZELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Vygotsky'nin sosyokültürel teorisini temel alan dinamik değerlendirme son dönemde ikinci dil edinimi ve öğrenimi alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle, bu çalışma dinamik değerlendirmenin ortaokul İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerinin konuşma becerileri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Literatürdeki boşluk nedeniyle mevcut çalışmaya ortaokul öğrencileri dahil edilmiştir. Karma yöntem izlenen bu çalışma hem nitel hem de nicel verileri içermektedir. Veriler konuşma testlerinden, açık uçlu bir anketten ve yapılandırılmamış bir görüşmeden oluşmaktadır. Araştırmaya 10 ortaokul öğrencisi katılmış ve katılımcılar deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır: Ön-test- DA Konuşma Testleri- ve Son-test. Katılımcıların konuşma becerileri, İngilizce kısa öykü anlatımlarına göre değerlendirilmiştir. Tüm sürecin sonunda testler sonucunda elde edilen puanlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Nicel veri sonuçları, deney grubunun konuşma becerilerinde kontrol grubuna göre daha iyi gelişim gösterdiğini kanıtlamıştır. Araştırmacı ayrıca deneyimli öğretmene açık uçlu bir anket vererek katılımcıların ilerlemesini değerlendirmesini istemiştir. Öğretmenin cevapları da nicel verilerle uyumlu olup deney grubunun daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir. Son aşamada ise süreci değerlendirmek amacıyla deney grubu katılımcılarıyla yapılandırılmamış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerin sonunda katılımcıların süreçten memnun kaldıkları ve sürecin gelişimlerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dynamic assessment based on Vygotsky's sociocultural theory has recently begun to be used in the field of second language acquisition and learning. Thus, this study aims to investigate the effect of dynamic assessment on the speaking skills of secondary school EFL learners. Regarding the gap in the literature, secondary school students were included in the current study. Following a mixed method, this study includes both qualitative and quantitative data. The data consists of speaking tests, an open-ended questionnaire, and an unstructured interview. 10 secondary school EFL learners participated in the study and the participants were divided into two groups: experimental and control group. The study consists of three stages: Pretest- DA Speaking Tests- and Posttest. Participants' speaking skills were assessed based on their narration of short English stories. At the end of the whole process, the scores obtained as a result of the tests were compared statistically. Quantitative data results proved that the experimental group displayed better development in speaking skills than the control group. The researcher also gave an open-ended questionnaire to the experienced teacher and asked him to evaluate the progress of the participants. The teacher's answers were also in line with the quantitative data and indicated that the experimental group performed better. In the last stage, unstructured interviews were conducted with the experimental group participants to evaluate the process. At the end of these interviews, it was concluded that the participants were satisfied with the process and that the process positively affected their development.