Tünel kalıp sistemleriyle yapılan binalardaki akustik konforun incelenmesi; İstanbul 5 Levent örneği
Examination of acoustic comfort in buildings constructed with tunnel form systems: The case of Istanbul 5 Levent
- Tez No: 934606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışması, İstanbul 5 Levent Konutları örneği üzerinden tünel kalıp sistemiyle inşa edilmiş binaların ses yalıtımını incelemeyi amaçlamaktadır. Tünel kalıp sistemi, hızlı inşaat süreci ve yapısal sağlamlık gibi avantajlarla tercih edilse de, ses yalıtımı performansı konusunda yapılan araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışma, bina sakinlerinin akustik deneyimlerini, ses iletimini ve mevcut ses sorunlarını değerlendirerek tünel kalıp sistemi kullanılan yapılarda ses yalıtımının etkinliğini incelemeyi hedeflemektedir. Araştırma, 5 Levent Konutları'ndaki bina sakinlerine uygulanan bir anketle gerçekleştirilmiş olup, anket soruları sakinlerin ses yalıtımıyla ilgili deneyimlerini, rahatsızlık seviyelerini ve bina içindeki akustik durumu incelemeyi amaçlamaktadır. Elde edilen veriler, bina sakinlerinin ses yalıtımına dair beklentilerini ve yaşadıkları sorunları anlamaya yöneliktir. Sonuç olarak, bu tez, tünel kalıp sistemlerinin ses yalıtımı üzerindeki etkilerini değerlendirerek bu alanda yapılabilecek iyileştirmelere dair öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the sound insulation of buildings constructed with tunnel formwork systems, using the example of the 5 Levent Housing Complex in Istanbul. While the tunnel formwork system is preferred for its advantages, such as fast construction time and structural strength, research on its sound insulation performance is limited. This study aims to evaluate the effectiveness of sound insulation in buildings using tunnel formwork systems by analyzing the acoustic experiences, sound transmission, and existing sound issues of the residents. The research was conducted through a survey applied to the residents of the 5 Levent Housing Complex, focusing on their experiences with sound insulation, discomfort levels, and the acoustic condition within the building. The data obtained aims to understand the residents' expectations and issues related to sound insulation. In conclusion, this thesis aims to evaluate the impact of tunnel formwork systems on sound insulation and provide suggestions for potential improvements in this area.