İklim değişikliği ile mücadelede büyükşehir belediyelerinin tarım politikaları
Agricultural policies of metropolitan municipalities in the fight against climate change
  1. Tez No: 934607
  2. Yazar: YUSUF KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Nitel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanan bu çalışmada, iklim değişikliği tarım odaklı ele alınmıştır. Araştırmada öncelikle iklim değişikliğinin türleri, etkileri ve etkilediği alanların neler olduğu ele alınmıştır. Sonrasında tarım sektörü incelenmiştir. Devamında tarım sektörünün dünyada ve Türkiye'deki genel durumu, demografik, coğrafik ve su varlığı değişkenleri dikkate alınarak sunulmuştur. Ayrıca araştırma konusunun önemli bir parçasını oluşturan büyükşehir belediyelerinin tarımsal faaliyetlerle ilişkileri 6360 sayılı Kanun kapsamında anlatılmıştır. Bu bağlamda büyükşehir belediyelerine ait faaliyet raporları, iklim değişikliğine uyumlu tarımsal faaliyetleri bağlamında nitel araştırma yöntemin bir türü olan içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Yapılan faaliyetler, kategorilere ayrılarak betimsel analiz yöntemi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen genel sonuçlara göre iklim değişikliğinin çeşitli türlerde etkisini gösterdiği ve etkilediği alanlar içerisinde en faza tarım sektörünün olduğu ortaya konulmaktadır. İklim değişikliğinin tarıma etkisini azaltmak ve uyum sürecini sağlamak amacıyla büyükşehir belediyelerinin faaliyet ve uygulamalarının genellikle yerinde bulunduğu fakat yeterli ve yaygın olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared using a qualitative research method, climate change is addressed with a focus on agriculture. The research first examines the types of climate change, its impacts, and the areas affected by it. Then, the agricultural sector is explored. The general state of the agricultural sector in both the world and Turkey is presented, considering demographic, geographical, and water resources variables. Additionally, the relationship of metropolitan municipalities with agricultural activities, which is an important part of the research topic, is explained within the scope of Law No. 6360. In this context, activity reports of metropolitan municipalities were examined using content analysis, a type of qualitative research method, in relation to agricultural activities that are adapted to climate change. The activities conducted were categorized and evaluated within the framework of descriptive analysis. According to the general results obtained in the research, it is revealed that climate change has various types of impacts, and among the areas affected, the agricultural sector is the most affected. It is observed that the activities and practices of metropolitan municipalities are generally on-site but insufficient and not widespread enough to reduce the impact of climate change on agriculture and ensure the adaptation process.