Kuzey-batı Adana'da bahçe kent formlarının maksimizasyonu olanaklarının araştırılmasında doğrusal programlama tekniğinin kullanımı
Using LP tecnichs to search the possibilities of forming garden city models on north-west Adana
- Tez No: 93463
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. FARUK ALTUNKASA, PROF. DR. NEJAT ERK, PROF. DR. MUZAFFER YÜCEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 209
Özet
oz YÜKSEK LİSANS KUZEY-BATI ADANA'DA BAHÇE KENT FORMLARININ MAKSİMİZASYONU OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASINDA DOĞRUSAL PROGRAMLAMA TEKNİĞİNİN KULLANIMI. U. GULSUM KALEAGASI (SİYER) ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PEYZAJ MİMARLIĞI ANA BİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. M. FARUK ALTUNKASA Yıl : 1998 Jüri : Doç. Dr. M.Faruk ALTUNKASA Prof.Dr. Nejat ERK Prof. Dr. Muzaffer YÜCEL Yed. Üye : Prof. Dr. Güngör UZUN Prof. Dr. Mahir FÜSUNOĞLU Bu araştırma Adana Kuzey-Batı Üst Kentsel Gelişim Alanında yürütülmüştür. Araştırmada DP kullanılarak KBUKGA'da bulunan açık ve yeşil alanların maksimize, konul alanlarının ise minimize edilmesi amaç edinilmiştir. Amaca ulaşmak için; -Birinci aşamada bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir, -İkinci aşamada alan araştırması sonucunda elde edilen bulguların baz alınmasıyla DP fonksiyonları için gerekli parametreler belirlenmiştir. -Üçüncü aşamada ise DP kullanılarak açık ve yeşil alanlar maksimize ve konul alanları minimize edilerek optimal alan kullanım şekli belirlenmiştir. Sonuçta, Adana Büyükşehir belediyesince Kentsel Gelişim Alam olarak belirlenen alandaki konut alanları yoğunluğunun ihtiyacın 4 katını karşılayacak düzeyde olduğu açık ve yeşil alanlara gereken önemin verilmediği saptanmıştır. Geliştirilen model ile ortaya konulan sonuçlar doğrultusunda KBUKGA' nda bahçe kent benzeri bir kent modeli oluşumuna yönelik öneriler getirilmiştir. Anahtar Kelime : KBUKGA, Doğrusal Programlama, Amaç Fonksiyonu, Kentsel Gelişim Alanı, Açık ve Yeşil Alan 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc ? USING LP TECNICHS TO SEARCH THE POSSIBILITES OF FORMING GARDEN CITY MODELS ON NORT-WEST ADANA U. GULSUM KALEAGASI (SİYER) DEPARTMENT OF LANDSCAPE ARCHITECTURE INSTITUE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assoc.Prof.Dr. M. FARUK ALTUNKASA Year : 1998 Jury : AssocProf. Dr. M.Faruk ALTUNKASA Prof.Dr. Nejat ERK Prof. Dr. Muzaffer YÜCEL Spare Member : Prof. Dr. Güngör UZUN Prof. Dr. Mahir FÜSUNO?LU This research is carried out on North- Western Upper Urban Expansion Area of AdanaThe aim of the research is; to maximize the open and green spaces and to minimize the household spaces at the research area by using the Linear Programming technics. To reach the aims. On the first phase of the research, a questionary application is requested to the people who are living or planning to live on the research area. On the second phase of the research, the data obtained with the questionaire assested, On the third phase of the research the price parameters are obtained by accounting the datas, and open and green spaces are maximized while household spaces are miiwnizing by using the LP technics. At the result of the research, it is obtained that the household spaces determined by the municipality are 4 times more then the necescity. Other hand, it is obtained that the open and green spaces are neglcting. Due to the results which are obtained by the LP, it is suggested that to constracl a city form like a garden city. Key words : KBUKGA, Linear Programming, Summaried Results, City Expansion Area, Open and Green Spaces