Gama tipi bir stirling motorun tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a gamma type stirling engine
- Tez No: 93464
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİT KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Günümüzde enerji petrol, doğal gaz, likit petrol gazı, kömür, odun ve benzerlerinden elde edilmektedir. Bu kaynakların 50 ile 200 yıl arasında bitecekleri tahmin edilmektedir. Dünya nüfusunun sürekli artması ve petrol rezervlerinin azalması bilim adamlarını alternatif enerji kaynaklan bulmaya ve bu kaynakları ihtiyaç olan enerjiye çevirecek motorlar üzerinde araştırma yapmaya yöneltmiştir. Bu çalışmada küçük hacimli, y (gama) tipi bir Stirling motoru tasarlanmış ve imal edilmiştir. Tasarlanan motor, 500°C-1000°C arası sıcaklıklarda ve 1-3 bar arası şarj manometre basınçlarında test edilmiş, değişik ısıtıcı sıcaklılan ve şarj basınçlarında hız-tork, hız-güç karakteristikleri elde edilmiştir. Elde edilen bilgiler grafik biçiminde düzenlenerek birbirleri ile mukayese edilmiştir. Motordan maksimum güç; 1000°C ısıtıcı sıcaklığında, 2 bar şarj basıncında, 21,46 W olarak ölçülmüştür.Anahtar Kelimler Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Stirling motoru, Enerji dönüşümü, Rider Motoru
Özet (Çeviri)
Nowadays the most of energy used are obtained from natural sources like petroleum, natural gas, coal, wood etc. It is estimated that these sources are due to finish within 50-200 years. The increase of the world population and decrease of the petroleum reserves has directed the scientists to discover alternative energy sources and develop new machines for conversion of energy. In this study a y (gamma) type Stirling engine was designed and manufactured. The engine was tested in the temperature range 500-1000°C and the charge pressure range 1-3 bar. The speed-torque and speed-power characteristics of the engine was obtained at different charge pressure and heater temperatures. The maximum power was obtained at 1000°C heater temperature and 2 bar charge pressure as 21,46 Watts.Key Words Science Code Number of Pages Supervisor Stirling engine, Energy conversion, Rider engine