Küresel sorunlar bağlamında Türkiye'de tarım politikaları
Agricultural policies in Turkey in the context of global problems
  1. Tez No: 934669
  2. Yazar: TARIK YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tarım, insanlığın yerleşik hayata geçmesinden bugüne her zaman stratejik bir öneme sahip olmuştur. Tarımın temel gıda maddelerinin üretimindeki rolü bu durumun en temel belirleyicilerden biridir. Ancak günümüzde iklim değişikliği, salgınlar, savaşlar ve artan dünya nüfusu gibi küresel sorunlar tarım politikalarında bir dönüşümü tetiklemiş ve dünya genelinde başlayan bu dönüşüm tarımı güç mücadelelerinin önemli bir alanı haline getirmiştir. Bu çalışma nitel bir araştırma olup araştırma yöntemi olarak doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında TÜİK ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı gibi resmî kurumlardan temin edilen istatistiki verilerin yanı sıra, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gibi uluslararası kuruluşlar tarafından yayımlanan raporlar incelenmiştir. Ayrıca konuyla ilgili yayımlanmış araştırma ve inceleme eserler, yazılı ve görsel basın haberleri ile lisansüstü tezler de değerlendirilmiştir. Verilerin güncel ve güvenilir kaynaklardan temin edilmesine ve araştırma konusuyla ilişkili olmasına özen gösterilmiş, elde edilen veriler nitel analiz ilkeleri doğrultusunda sistematik bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırmanın temel amacı tarımın stratejik bir güç olduğu varsayımıyla tarımda bağımsızlığın sağlanmasına yönelik mevcut tarım politikalarının eksikliklerini analiz etmek, mevcut politikalardaki aksaklıkları ortaya koymak ve gelecekte tarımsal bağımsızlığı sağlayacak sürdürülebilir tarım politikalarının yapımında politika yapıcılara önerilerde bulunmaktır. Çalışmada söz konusu temel amaçtan hareketle tarım politikaları küresel sorunlar bağlamında incelenmiş, tarımın neden ve nasıl stratejik bir güç olduğu ortaya konmuştur. Çalışma kapsamında ayrıca Türkiye'nin tarım politikalarının tarihsel gelişimi incelenmiş ve mevcut yapısal sorunlar belirlenerek hayata geçirilmesi gereken politikalar ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonucunda iklim değişikliği, COVID-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi küresel sorunların tarımı olumsuz etkilediği, tarımda korumacı politikaların yaygınlaşmasına neden olduğu ve bu noktada tarımın stratejik bir güç olarak kabul edilmesine yol açtığı tespit edilmiştir. Bunun yanında, tarımda dışa bağımlı olan ülkelerin incelenen küresel sorunlardan diğer ülkelere göre çok daha fazla etkilendiği, bu ülkelerde ciddi gıda güvenliği sorunları yaşandığı, gıdaya erişimde yaşanan sorunlar sebebiyle toplumsal ayaklanmaların ve siyasi istikrarsızlıkların meydana geldiği tespit edilmiştir. Diğer taraftan tarımda kendi kendine yeten ülkelerin küresel kriz ve felaketlerden daha sınırlı etkilendiği ve zaman zaman ellerindeki tarım kapasitesini uluslararası ilişkilerde bir güç unsuru olarak kullandığı görülmüştür. Bir tarım ülkesi olarak ifade edilen Türkiye Cumhuriyeti de küresel kriz ve felaketlerden etkilenmiş; ancak bu etki sınırlı bir düzeyde kalmıştır. Bu iyi bir gösterge olsa da yıllar içerisinde hayata geçirilen tarım politikaları ve her geçen gün sayısı artan yapısal sorunlar sebebiyle Türkiye'nin tarımda dışa bağımlı bir ülke olmaya başladığı görülmüştür. Hem mevcut krizlerden hem de gelecekte ortaya çıkabilecek beklenmedik olumsuz durumlardan daha az etkilenmek için mevcut yapısal sorunların çözülmesi, yeni politikaların geliştirilmesi ve tarımda tam bağımsızlığın sağlanması kaçınılmaz bir gereklilik olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Agriculture has always been of strategic importance since the beginning of human settlement. The role of agriculture in the production of basic foodstuffs is one of the main determinants of this situation. However, today, global problems such as climate change, pandemics, wars and the growing world population have triggered a transformation in agricultural policies and this transformation, which has started worldwide, has made agriculture an important area of power struggles. This study is a qualitative research and document analysis method was used as the research method. Within the scope of the research, statistical data obtained from official institutions such as TurkStat and the Ministry of Agriculture and Forestry were examined, as well as reports published by international organizations such as the World Bank and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). In addition, published research and review works, printed and visual media news and postgraduate theses on the subject were also evaluated. Care was taken to ensure that the data were obtained from up-to-date and reliable sources and were relevant to the research topic, and the data obtained were systematically analyzed in line with the principles of qualitative analysis. Assuming that agriculture is a strategic power, the main purpose of the research is to analyze the shortcomings of current agricultural policies to ensure agricultural independence, to reveal the shortcomings in current policies and to make recommendations to policy makers in the construction of sustainable agricultural policies that will ensure agricultural independence in the future. Based on the aforementioned main objective, the study analyzes agricultural policies in the context of global problems and reveals why and how agriculture is a strategic power. The study also examined the historical development of Turkey's agricultural policies and identified the current structural problems and made recommendations on the policies that need to be implemented. As a result of the study, it was determined that global problems such as climate change, the COVID-19 pandemic and the Russia-Ukraine War have negatively affected agriculture, leading to the spread of protectionist policies in agriculture and leading to the acceptance of agriculture as a strategic power. In addition, it has been determined that countries that are dependent on foreign agricultural exports are affected by global problems much more than other countries, serious food security problems are experienced in these countries, social uprisings and political instability occur due to problems in access to food. On the other hand, countries that are self-sufficient in agriculture are less affected by global crises and disasters and sometimes use their agricultural capacity as an element of power in international relations. The Republic of Turkey, which is considered to be an agricultural country, has also been affected by global crises and disasters; however, this impact has been limited. Although this is a good indicator, it has been observed that Turkey is increasingly becoming dependent on other countries for its agricultural needs due to the agricultural policies implemented over the years and the increasing number of structural problems. In order to be less affected by both the current crises and unexpected troubling situations that may arise in the future, solving the existing structural problems, developing new policies and ensuring full independence in agriculture stand out as an inevitable necessity.