Otantik liderliğin iş tatmini üzerindeki etkisinde öz yeterliliğin aracılık rolüne yönelik bir araştırma
A study on the mediating role of self-efficacy in the effect of authentic leadership on job satisfaction
- Tez No: 934853
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, otantik liderliğin çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisinde öz yeterliliğin aracılık rolü incelenmektedir. Özellikle yoğun rekabetin yaşandığı ve çalışan memnuniyetinin organizasyon başarısında önemli rol oynadığı sektörlerde, liderlik tarzları çalışanların iş tatminini artırmada kilit bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Otantik liderlik, liderlerin dürüst, şeffaf ve etik değerlere bağlı bir yönetim anlayışı sergilemesini içerir ve bu özelliklerin, çalışanların iş tatminini artırmada önemli bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Çalışanların iş tatmini, bireylerin iş ortamında hissettikleri memnuniyet düzeyini yansıtır ve örgüte olan bağlılıklarını güçlendirmede önemli bir rol oynar. Literatürde iş tatmini üzerinde etkili olan birçok faktör bulunmakla birlikte, liderlik tarzının iş tatminine olan katkısı üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, otantik liderliğin iş tatmini üzerindeki doğrudan etkisinin yanı sıra, öz yeterliliğin bu ilişkide bir aracı rol oynayıp oynamadığı araştırılacaktır. Öz yeterlilik, çalışanların görevlerini başarıyla yerine getirme konusundaki inançlarını ifade eder ve iş tatmini üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır. Bu araştırma çerçevesinde, otantik liderlik, iş tatmini ve öz yeterlilik arasındaki ilişkileri değerlendirmek amacıyla farklı sektörlerde çalışan bireylerden kolayda örnekleme yöntemiyle veri toplanacaktır. Araştırma, çalışanların liderlik algılarının iş tatminlerini nasıl etkilediğini ve bu etkiyi öz yeterlilik seviyesinin nasıl şekillendirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of self-efficacy in the impact of authentic leadership on employee job satisfaction. In industries with high competition, where employee satisfaction plays a key role in organizational success, leadership styles are crucial in increasing job satisfaction. Authentic leadership involves leaders being honest, transparent, and committed to ethical values. These qualities are believed to have a significant impact on improving employee job satisfaction. Job satisfaction refers to the level of contentment employees feel in their work environment and plays an important role in strengthening their commitment to the organization. While many factors influence job satisfaction, studies on the contribution of leadership style to job satisfaction are limited. This study will examine the direct impact of authentic leadership on job satisfaction and whether self-efficacy plays a mediating role in this relationship. Self-efficacy refers to employees' belief in their ability to successfully complete tasks and has a positive effect on job satisfaction. To analyze the relationships between authentic leadership, job satisfaction, and self-efficacy, data will be collected from employees in various sectors using the convenience sampling method. The study aims to reveal how employees' perceptions of leadership affect their job satisfaction and how self-efficacy shapes this effect.