Irak'ın Samarra şehrinde COVID-19 ile enfekte olmuş 18 yaşından küçük kişilerde RdRp ve N genlerinin genetik varyasyonu üzerine bir araştırma
A study on genetic variation of RdRp and N genes in individuals under 18 years of age infected with COVID-19 in Samarra city, Iraq
- Tez No: 934863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE FIRAT, DOÇ. DR. HAMZAH ABDULRAHMAN SALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmaya katılan iki yüz yetmiş kişiden yüz sekseninde COVID-19 enfeksiyonu gerçek zamanlı PCR ile teşhis edilmiştir. COVID-19 negatif grubun yaş ortalaması 10.91±4.7 yıl iken pozitif grubun yaş ortalaması 10.91±4.68 yıl olmuştur. COVID-19 negatifleri B kan grubu için daha yüksek bir sayı bildirirken (36 kişi), COVID-19 pozitifleri AB kan grubu için daha yüksek bir sayı bildirmiştir (67 kişi). Hem COVID-19-pozitif hem de COVID-19-negatif gruplarda seyahat geçmişi olmayan önemli oranda (sırasıyla %53.3 ve %51.1) katılımcı bulunmaktadır. Serum belirteçleri; D-dimer, IgG ve IgM düzeyleri, COVID-negatif ve COVID-pozitif gruplar karşılaştırıldığında istatistiksel olarak çok yüksek derecede anlamlı bir fark göstermiştir (p ≤ 0.001). 180 COVID-19 pozitif denekle ilgili olarak, örneklerin %50'sinin N genini eksprese ettiği, ancak tüm örneklerin RdRp genini eksprese etmediği gözlemlenmiştir. Sonuç, COVID-19-pozitif örneklerde N geninin ekspresyonu ile seyahat geçmişi arasında anlamlı olmayan bir ilişki olduğunu göstermektedir (p=0.78). Sonuçlar, N gen ekspresyonu ile COVID-19-pozitif kan grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir (p = 0.62). N gen ekspresyonu, COVID-19 pozitiflerin enfeksiyon dönemi ile anlamlı bir ilişki göstermemiştir (p=0.28). N geni dizilimi sonuçları, 1, 2, 3, 4 ve 5 numaralı örneklerin sırasıyla GenBank'taki Acc No: OR820929.1, PP933529.1, OW021474.1, OR820929.1 ve OQ097163.1 referans suşlarıyla %91, %86, %93 ve %92 oranında benzer olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 infection was diagnosed by real-time PCR in one hundred eighty subjects out of two hundred seventy enrolled in this study. The mean age of the COVID-19 negative group was 10.91±4.7 years, while that of the positive was 10.91±4.68 years. The COVID-19 negatives reported a higher count for the B blood group (36 subjects), while the COVID-19 positives reported a higher count for the AB blood group (67 subjects). Both the COVID-19-positive and COVID-19-negative groups had a significant percentage of members (53.3% and 51.1%, respectively) who had no travel history. The serum markers; D-dimer, IgG, and IgM levels showed a very highly statistically significant difference (p ≤ 0.001) when COVID-negative and COVID-positive groups were compared. Regarding the 180 COVID-19 positive subjects, we observed that 50% of the samples expressed the N gene, whereas not all samples expressed the RdRp gene. The result suggests a non-significant association between the expression of the N gene in COVID-19-positive samples and the traveling history (p=0.78). The results indicated no statistically significant association between N gene expression and COVID-19-positive blood groups (p = 0.62). N gene expression did not significantly correlate with the infection period of COVID-19 positives (p=0.28). The N gene sequencing results showed that samples 1, 2, 3, 4, and 5 were 91%, 86%, 93%, and 92% alike with reference strains Acc. No: OR820929.1, PP933529.1, OW021474.1, OR820929.1, and OQ097163.1 in GenBank, in that order.