1998-2024 yılları arasında liselere giriş sınavlarında sorulan fen sorularının soru tipolojisi ve Piaget'in soyut operasyonel dönem basamaklarına göre incelenmesi
An examination of the science questions asked in the high school entrance exams according to the question typology and Piaget's abstract operational period stages between 1998-2024
- Tez No: 934864
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖKDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, 1998 yılından 2024 yılına kadar MEB tarafından uygulanmış olan liselere geçiş sınavlarında sorulan fen dersine ait sorular Soru Tipolojisi ve Piaget'in Soyut Operasyonel Basamaklarına göre incelenerek analiz edilmiştir. Yapılan araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan Doküman İnceleme Analiz Yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda toplamda 655 soru, Soru Tipolojisi ve Piaget'in Soyut Operasyonel Basamaklarına göre sınıflandırılmış ve elde edilen veriler yüzde-frekans olarak tablolar halinde sunulmuştur. Yapılan çalışmada Soru Tipolojisine göre elde edilen sonuçlara göre; soruların büyük çoğunlukta uzmanlaşma soru basamağında yer aldığı tespit edilmiştir. En üst basamak olan yansıtıcı soru basamağına ait soru sayısı ise yok denecek kadar azdır. Piaget'in Soyut Operasyonel Basamaklarına göre elde edilen sonuçlara göre ise; soruların büyük çoğunlukta korelasyonel düşünme basamağında yer aldığı tespit edilmiştir. Soru basamaklarından elde edilen sonuçla, soruların genel olarak alt düzey bilişsel alan basamağında yer aldığı sonucuna ulaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this research, the questions of the science course, which were asked in the high school entrance exams administered by the Ministry of National Education from 1998 to 2024, were analyzed according to Question Typology and Piaget's Abstract Operational Steps. The Document Analysis Method, which is one of the qualitative research methods, was used in the research. In line with the obtained datas, a total of 655 questions were classified according to Question Typology and Piaget's Abstract Operational Steps, and the obtained data were presented in tables as percentage-frequency.In the study, it has been determined that the majority of the questions are in the specialization question step based on the obtained results according to the Question Typology. The number of questions belonging to the reflective question level, which is the highest level, is almost non-existent. It has been determined that the questions are mostly in the correlational thinking step according to the obtained results which based on Piaget's Abstract Operational Steps. It is possible to reach the conclusion that the questions are generally in the lower level cognitive domain with the result obtained from the question steps.