İlkokul bahçelerinin mevzuata uygunluğu ve eğitim paydaşlarının okul bahçesinin kullanımına ilişkin görüşleri
Primary schoolyards' appropriateness to the legislation and stakeholders' opinions concerning schoolyards' usage
  1. Tez No: 583886
  2. Yazar: HAMİYET ERÖZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN DEMİRKASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu araştırmada, ilkokul bahçelerinin mevzuata uygunluğunun ve eğitim paydaşlarının okul bahçelerinin kullanımına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, okul bahçelerine ilişkin mevzuat incelenerek; okul yöneticilerinin görüşlerine dayalı olarak ilkokul bahçelerinin ilgili mevzuata uygunluğu değerlendirilmiştir. Ayrıca ilkokul öğretmenlerinin görüşleri yoluyla da ilkokul bahçelerinin kullanımına ilişkin mevcut durumu ve ideallerindeki okul bahçelerine ilişkin görüşleri belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara ili Çankaya ilçesi ilkokullarının okul yöneticileri ve öğretmenleri, örneklemini 2017-2018 örneklemini 2017-2018 akademik yılında Çankaya ilkokullarında çalışan 352 ilkokul öğretmeni ve 59 okul yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemi ve tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki farklı anket formu kullanılmıştır. Okul yöneticilerinin mevzuata ve ilkokul öğretmenlerinin okul bahçelerine ilişkin görüşleri araştırmacı tarafından geliştirilen anket formları ile belirlenmiştir. Ayrıca araştırmacı ziyaret ettiği okulların bahçelerini incelemiş ve okul yöneticilerinden izin alarak bahçelerin fotoğraflarını çekmiştir. Çekilen fotoğraflar ilgili başlıklar altına yerleştirilerek bulguların desteklenmesi amaçlanmıştır. Verilerin analizinde Sosyal Bilimleri için İstatistik Paket Programı 20 (IBM SPSS Statistics 20) kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama gibi teknikleri içeren betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda, Çankaya ilçesindeki okul bahçelerinin mevcut durumları ile mevzuatta yer alan okul bahçeleri arasında bazı uyumsuzlukların olduğu, okul bahçelerinin öğrencilerin ve öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the appropriateness of primary schoolyards' to the legislation and the stakeholders' opinions concerning the schoolyard usage. After analyzing the schoolyard regulations, schoolyards' appropriateness to the legislation was evaluated via the school managements opinions, and also primary schoolyards' current situation and the primary school teachers opinions for the ideal schoolyard was identified, studied via the primary school teachers opinions. The universe of the study are teachers and school managements working at the public primary schools in Ankara, and 352 teachers and 59 school managements working at the public primary schools during 2017-2018 academic year in Ankara constitute the sample. The quantitative research method and survey model were used. Two different survey forms were used as data collection tools. The school managements opinions on legislation and the primary school teachers' opinions on schoolyards were identified with the survey forms developed by the researcher. Also, the researcher studied the schoolyards she visited and took schoolyard photos after getting permission from school managements. Photos are placed under the suitable titles and they contributed to the enrichment of the thesis. While analyzing the data, Statistical Package Program for Social Sciences 20 (IBM SPSS Statistics 20), descriptive statistics (percentage, frequency, arithmetic mean) were used. At the end of the research, it is obtained that there is disharmony between the current schoolyards' situation and the schoolyards defined at the legislation in Çankaya district, and the schoolyards fail to satisfy teachers' and students' necessities.