Düzce Ovası sulama işletmesinde optimum su kullanım modelinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Study about optimum water use model of Düzce plateau irrigation project
  1. Tez No: 93501
  2. Yazar: AHMET HAKAN POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KANIT, PROF. DR. ALİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
DÜZCE OVASI SULAMA İŞLETMESİNDE OPTİMUM SU KULLANIM MODELİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA DOKTORA TEZİ Ahmet Hakan POLAT GAZİ ÜNİVSERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAYIS 2000 ÖZET Bu çalışmada Devlet su İşleri tarafından 1976 yılında işletmeye açılan Düzce ovası sulama alanında Optimum Su Kullanım Modelinin Belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sulama alanında fiziksel etkinliği belirlemek için yapılan ölçümlere göre; Su iletim randımanını % 89.72 olarak bulunmuştur. Proje alanı için optimum bitki deseni doğrusal programlama yöntemi ile belirlenmiş, alanın mevcut, planlanan ve gelecek durumları için ekonomik analizi DASI programı ile yapılmış ve sulama sisteminin işletme durumu CROPWAT programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda Düzce sulamasında etkin su dağıtımı ve kullanımı için yararlanılabilecek sulama planlaması çizelgeleri verilmiş, sulama alanı için alınması gerekli tedbirler önerilmiştir. Bilim Kodu : 600.20.17 Anahtar Kelimeler : Su kullanım etkinliği, su uygulama randımam,optimum bitki patemi, proje ekonomik analizi, DASI, sulama yönetimi, sulama zamanı planlaması, CROPWAT doğrusal programlama LINDO Sayfa adedi :132 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Recep KANIT
Özet (Çeviri)
A STUDY ABOUT OPTIMUM WATER USE MODEL OF DUZCE PLATEAU IRRIGATION PROJECT Ph. D. Thesis Ahmet Hakan POLAT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2000 ABSTRACT In this study it is aimed to determine the optimum water use model of the Düzce Plateau Irrigation network which was put on to operation in 1976. Water conveyance efficiency of the project area was found to be 89.72 %,optimum crop patem for the project is determined by using LP programme which was named LINDO. Economic evaluation of the project area for the planned, existing and future conditions was analysed by using DASI programme which was developed by FAO. Irrigation water management and scheme irrigation requirement problems were evaluated by applying FAO- CROPWAT programme. At the and of the study tables for effective water distribution using and essential precautions was recommended for the irrigation project. Science code Key Words Page Number Adviser : 600.20.17.Water use efficiency, field irrigation efficiency, optimum crop patern, project economic analysis, DASI, irrigation management, irrigation scheduling, CROPWAT, linear programme, LINDO. : 132 : Assis. Prf. Dr. Recep KANIT