Irak'ta tümör marker ve gen karakterizasyonu tarafından kullanılan mesane kanserinin erken yaşta tanımlanması
Identification of bladder cancer at early age in Iraq used by tumor marker and genes characterization
- Tez No: 935017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kanser daha ziyade genetik temelli bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. Öyle ki hücre proliferasyonunun kontrolsüz bir hale geldiği ve tümör oluşumu ile karakterize edilen çok basamaklı bir neoplaziyi tanımlayan bu hastalık bireyin genetik yatkınlığına bağlıdır mesane kanseri, tütün gibi farklı kanserojen ajanlara çevresel maruziyetten sonra ve mesleki maruziyetin yanı sıra çoklu genetik ve epigenetik değişikliklerin ardışık birikimi nedeniyle ortaya çıkar. Bu moleküler değişiklikler, kontrolsüz hücre çoğalması, hücre döngüsünün deregülasyonu ve farklılaşması, hücre ölümü veya apoptozda azalma, istila bloğu ve metastaz ile sonuçlanır. Belirli genetik değişiklikler, epigenetik ve protein ekspresyonu, bu sinyal yollarının etkileşimi gibi bir çift olarak ortaya çıkar ve büyüme, çare, ilerleme ve metastaz yapma yeteneği dâhil olmak üzere tümörün biyolojik davranışını belirler. Tümör kaslarında en sık görülen değişiklikler Papiller invazif düşük dereceli FGFR3 mutasyonel aktivasyonu, kromozom 9'un heterozigotluk kaybı (LOH), PIK3CA ve RAS genlerinin mutasyonel aktivasyonu ve TSC1'in mutasyonel inaktivasyonunu içerir. Kas invaziv tümörlerde yaygın değişiklikler arasında TP53 ve RB1 inaktivasyonu, PTEN ekspresyonunun azalması (mutasyon, LOH, homozigot delesyon veya diğer mekanizmalar yoluyla), ERBB2 amplifikasyonu, 6p22 amplifikasyonu, kromozom delesyonları 8 ve hedefleri olan diğer Genomik değişiklikler yer alır. CpG adalarının hipermetilasyonu, sıklıkla tümör baskılayıcılar da dahil olmak üzere kanserdeki kritik genlerin transkripsiyonel susturulmasıyla ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Cancer is mostly considered as a genetic disease so much so that this disease, which defines a multi-step neoplasia characterized by tumor formation and cell proliferation becomes uncontrolled, depends on the individual's genetic predisposition.Bladder cancer occurs after environmental exposure to different carcinogenic agents such as tobacco and due to occupational exposure as well as the sequential accumulation of multiple genetic and epigenetic alterations. These molecular alterations result in uncontrolled cell proliferation, deregulation of the cell cycle and differentiation, decrease in cell death or apoptosis, invasion block and metastasis. The particular genetic alterations, epigenetic and protein expression occur as a pair like the interaction of these signalling pathways, and determine the biological behavior of the tumor, including its ability to grow, resort, progress and metastasize. Depending on the genetic profile, the clinical behavior, The changes most common in tumors muscle Papillary invasive low grade include mutational activation of FGFR3, loss of heterozygosity (LOH) of the chromosome 9, mutational activation of PIK3CA and RAS genes and mutational inactivation of TSC1. Common alterations in muscle-invasive tumors include inactivation of TP53 and RB1, reduced expression of PTEN expression (via mutation, LOH, homozygous deletion, or other mechanisms), amplification of ERBB2, amplification of 6p22, chromosome deletions 8 and other Genomic alterations whose targets .The hypermethylation of the CpG islands is frequently associated with the transcriptional silencing of critical genes in cancer, including tumor suppressors.